Milletvekili Orhan’dan Covid-19 salgınıyla ilgili 17 soru önergesi

HDP Van Milletvekili Orhan, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri ve politikalarına ilişkin tüm bakanlıklara 17 önerge vererek 134 soru sordu.

Orhan, soruların kamunun harekete geçmesi gereken acil başlıkları kapsadığına vurgu yaptı.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri ve politikalarına ilişkin Bakanlıklara verdiği soru önergelerine ilişkin açıklama yaptı. Orhan, Dünya’da ve Türkiye’de devam eden salgının sosyo-ekonomik ve psikolojik sonuçlarının yaşanacağı bir dönemin içinde olunduğuna işaret etti.

‘Ekonomik enkaz geleceği belirsizleştiriyor’

Orhan, bu kapsamda tüm ülkelerde hükümetlerin çok kapsamlı plan ve programlar açıkladığına vurgu yaptı. Orhan, şunları kaydetti: “Türkiye’de de kısmi uygulamalar ve politika değişiklikleri olmuşsa da sürecin şeffaf işletilmemesi ve her geçen gün yaşamını yitiren insan sayısının artması, devasa bir ekonomik enkazın açığa çıkmış olması geleceği belirsizleştirmektedir.”

‘Tüm bakanlıklara 17 soru önergesi verildi’

Tüm bakanlıklara önerilerini de kısmen içeren 134 soru sorduklarını belirten Orhan, “17 soru önergesi ile bu süreçte kamuoyuna sunulması gereken başlıklarda sorduğumuz sorular; kamuoyunun net olarak bilmediği ve kamunun bu konularda harekete geçmesi gereken acil başlıkları kapsamaktadır.” diye belirtti.

17 soru önergesini de paylaşan Orhan, “TBMM ve ilgili bakanlıkların bu süreçte etkili bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmesi ve gerekli yasa ve politika değişiklilerinin hızlandırılması milyonlarca kişinin yaşamını doğrudan ilgilendirmektedir.” dedi.