Milletvekili oturma eylemine başladı: Cudi yanıyor yetkililer sessiz!

Şırnak’ta Cudi Dağı’nda ormanlık alanlarda çıkan yangınlara dikkati çekmek için oturma eylemi başlatan HDP Şırnak Milletvekili Özgüneş, tüm çağrılarına rağmen tek bir yanıt alamadıklarını söyledi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş

Şırnak’ta Cudi Dağı’nın eteklerinde 3 aya aşkın süredir çıkan yangınlarda binlerce ağaç küle döndü. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, bu duruma dikkat çekmek için partisinin Şırnak İl Örgütü binası önünde oturma eylemine başladı. Özgüneş, eylemde “Ormanlarımızdan ellerinizi çekin”, “Cudi yanıyor, yetkililer sessiz” dövizlerini taşıdı.

‘Yangın 3 ayı aşkın süredir devam ediyor’

Oturma eylemine başlamadan önce açıklama yapan Özgüneş, Cudi Dağı’ndaki yangının 3 aya aşkın süredir devam ettiğini belirterek, “Güvenlik güçlerinin rastgele ormanlara doğru atışlar yapması sonucu çeşitli yangınlar çıkıyor.” dedi.

Güvenlik güçlerinin araçları geri çevirdiği iddiası

Geçen günlerde çıkan bir yangına müdahale etmek için Orman İşletme Müdürlüğü’nün bünyesindeki araçları ve çalışanları gönderdiğini ifade eden Özgüneş, şunları ifade etti:

“Ancak güvenlik güçleri araçları geri çevirmiş. Biz konu ile ilgili hassasiyetimizi defalarca belirttik. Vali beye, yetkililere, bakanlığa, hükümete çağrılarda bulunduk. Ama ne yazık ki bugüne kadar olumlu hiç bir yaklaşım göremedik. Bu şu anlama geliyor, ‘yanan ormanlar yansın, hatta daha da fazla yansın’ anlamına geliyor. Batıda herhangi bir orman yangını olduğunda hepimiz bağırıyoruz, çağırıyoruz. Yüreğimizin yandığını ifade ediyoruz. Doğal olan da budur. Sahip çıkmak lazım. Çünkü orman ekolojidir, yaşam alanıdır. Yaşam ormansız olmaz.”

‘Bölgede çıkan yangınlar için seslerini çıkarmıyorlar’

Özgüneş, Türkiye’nin batısında çıkan yangınlarda seferber olanların ve dış ülkelerden yardım isteyenlerin bölgede çıkan yangınlar için seslerini çıkartmadığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

‘Çağrılara tek bir olumlu yanıt alamadık’

Bütün çağrılarına rağmen tek bir olumlu yanıt alamadıklarını söyleyen Özgüneş, “Yetkililere telefonla ulaşmak istediğimiz zaman da, telefonlarımıza tenezzül edip cevap vermiyorlar. Buradan onlara şunu soruyoruz, ‘Siz kimin vergileri ile o maaşı alıyorsunuz, kime hizmet etmek için oradasınız? Bu ilin vekilinin telefonlarına cevap vermemek görevi kötüye kullanmak değil midir? Siz kanun ve yasada olan görev ve sorumluluğunuz noktasında suç işliyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

MA – ŞIRNAK