Milletvekili Uca, Batman’daki cinsel istismar olayını Meclis’e taşıdı

HDP Milletvekili Feleknas Uca, Batman’ın Gercüş ilçesinde, bir çocuğun birden fazla kişinin cinsel istismarına maruz kaldığı olayı TBMM’ye taşıdı.

Uca, Adalet Bakanı Gül’e, “Bu sistematik istismarın sorumlularının yargılanmasını sağlamaya yönelik herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?” diye sordu.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca Fotoğraf: AA

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Gercüş’te bir çocuğun birden fazla kişinin cinsel istismarına maruz kaldığı olaya ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle TBMM Genel Kurulu’na soru önergesi verdi. Uca, önergenin gerekçesinde, söz konusu olaya ilişkin şunları aktardı:

“Karın ağrısı şikayeti ile gittiği hastanede hamile olduğu anlaşılan 15 yaşındaki çocuğun şikayeti üzerine 2 kişi tutuklandı. Soruşturmanın genişletilmesi ile aralarında kolluk kuvveti mensuplarının da olduğu 27 kişinin cinsel istismar ve fuhuş iddiası ile suçlandığı bilgisine ulaşıldı. Fakat bu isimlerden sadece 11 erkeğin ismi soruşturma dosyasına eklendi.”

‘Medyada 2 kadının fuhuşa sürüklendiği iddiası yer aldı’

Medyada yer alan bilgiler arasında 15 yaşındaki çocuğun yanı sıra aynı köyden olan 2 kadının da fuhuşa sürüklendiği iddiasının yer aldığını belirten Uca, “Öte yandan, olayı araştırmak için ilçede bulunan gazeteci de özel harekat polisleri tarafından önü kesilerek, ‘Kimsin, niye buradasın, neyi araştırıyorsun, ilçeye neden geldin’ sorularını yöneltilmiştir.” diye kaydetti. Uca, Bakan Gül’ün şu soruları yanıtlamasını istedi.

* Gercüş’te yaşanan bu olayla ilgili kaç kişi hakkında soruşturma başlatılmıştır?

*Devletin kolluk kuvvetlerinin karıştığı bu tür olayların, Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde sıkça meydana gelmesi tesadüf müdür? Yoksa bu bilinçli bir politika mıdır?

* Bu sistematik istismarın sorumlularının yargılanmasını sağlamaya yönelik herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?

*Olayı araştıran gazetecilerin haber yapmaları neden engellenmektedir? Haber yapılan siteye erişim engelinin nedeni ve hukuki dayanağı nedir? 

* Haber erişiminin engellenmesiyle bu olay örtbas edilmeye mi çalışılmaktadır? Öyle ise kimler ne için korunmaktadır?

*Çocuğun üstün çıkarının korunması amacıyla yargılamanın mağdur çocuk açısından psikolojik olarak sorunsuz geçmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordineli bir çalışma planlanmakta mıdır?

*Kolluk kuvvetlerinin doğrudan isminin geçtiği kaç istismar davası mevcuttur? Hangi ilde kaç vaka vardır?

*Son bir sene içinde Batman’da kolluk kuvvetlerinin karıştığı kaç istismar vakası meydana gelmiştir? Sorumlularla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Bu vakalarla ilişkili olarak kaç kişi tutuklanmıştır?

MA – DİYARBAKIR