Milletvekillerin cezaevi önündeki nöbeti sürüyor

HDP’nin tutuklu bulunan Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan Cezaevi önünde başlattığı Adalet Nöbeti eylemi engellemelere rağmen sürüyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararına rağmen serbest bırakılmayan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için Sincan Cezaevi önünde Adalet Nöbeti başlattı. Nöbet eylemine müdahale eden polis, birçok kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Müdahaleye rağmen Adalet Nöbetine devam eden HDP’liler açıklama yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun AYM kararına rağmen hala özgürlüğünden yoksun bırakıldığını belirterek, AYM’nin kararına rağmen serbest bırakılmayan Gergerlioğlu için Adalet Nöbeti başlattıklarını duyurdu.

Hukuksuz

Gülüm, Gergerlioğlu’nun attığı bir tweet nedeniyle haksız hukuksuz yere tutuklandığını dile getirerek, “Yargı talimatla kendisine ceza verdi. Yargının bağımsız olmadığını çok iyi biliyoruz. Verilen kararın AİHM’e de uygun olmadığını biliyoruz. AYM’ye başvuru var, kararın beklenmesi gerekir dedik. Buna rağmen Meclis’te hukuksuz bir şekilde vekilliği düşürüldü ve sonrasında tutuklanıp, cezaevine gönderildi. AYM uzun bir süre sonra karar verdi. AYM kararıyla serbest bırakılması gerekirken, hala karar yerine getirilmiyor” diye konuştu.

Serbest bırakın

Gözaltına alınanların serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Gülüm, “Gergerlioğlu hakkında verilen karar dahilinde, Leyla Güven ve partimize açılan davalar da hukuksuz. AYM hukuksuz kararları görüşmeyi erteliyor. Yaşanan bu hukuksuzluklar için bir araya geldik. Her zaman olduğu gibi demokratik hakkını kullanımını engelleyenler, arkadaşlarımızı gözaltına aldılar. Haksız hukuksuz gözaltına alınanlar serbest bırakılsın. Gergerlioğlu halkın iradesidir onu haksız hukuksuz yere cezaevinde tutmakla suç işliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Milletvekilleri, Sincan Cezaevi Kampüsü önünde saat 17.00’ye kadar nöbet eylemlerini sürdürecek. Milletvekili danışmanları ve gazetecilerin nöbet alanına girişlerine izin verilmedi.

MA / ANKARA