Milletvekilliği düşürülen HDP’li Gergerlioğlu: Hiçbir yere gitmiyorum

Milletvekilliği düşürülen HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, “Ben Kocaeli’den milletin 90 bin oyuyla geldim. Partimin  milletvekiliyim, hiçbir yere de gitmiyorum.” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi protesto edildi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında kesinleşen yargı kararı, Meclis Genel Kurulu’nda MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Andan tarafından okundu. Böylelikle Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü. Kararın okunduğu sırada Gergerlioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda bulundu. 

Kararın okunmasının ardından Genel Kurul’da, HDP sıralarında sesler yükseldi. Sıralara vuran HDP milletvekilleri “darbeci AKP” , “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz” diye slogan attı.

HDP’liler üzerinde Gergerlioğlu’nun fotoğrafının ve “Gergerlioğlu Türkiye’nin vicdanıdır” yazan “Herkes için adalet talep etti”, “Çıplak aramayı gündeme getirdi”, “Kadın cinayetlerine sessiz kalmadı”, “Hakkını arayanların her zaman yanında oldu”, “Yoksulluğa karış halkın yanında oldu”, “Polis şiddetine her zaman karşı çıktı”, “KHK’lilerin mücadelesine destek verdi”, “Faili meçhulleri her yerde dile getirdi” dövizlerle kararı protesto etti.

CHP: Karar hukuksuz

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP’nin her hal ve şart altında hukukun üstünlüğünü kabul eden, buna inanan bir parti olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kimden gelirse gelsin, kimseye haksızlık yapılmasına seyirci kalmayacağız. Meclisin öncelikli görevi, parlamentonun ve milletvekillerinin hukukunu, saygınlığını korumaktır. Devletin hukuk dışına çıkmasını asla istemeyiz. Hukukun askıya alınması, anayasanın askıya alınmasıdır. Yasama organının hukuk dışına çıkması, düşünülmesi bile kabul edilemez.”

Parlamentonun Anayasa’ya uymak zorunda olduğunu belirten Altay, 4 Haziran 2020’de vekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru sonucunda verilen hak ihlali kararını anımsattı. “Sayın Gergerlioğlu, Berberoğlu gibi başvuru yapmışken, Meclis ofsayta düşmüşken, ikinci bir ofsayta düşmeye gerek yok.” diyen Altay, Meclisi Anayasa’nın 6’ncı maddesine uymaya çağırdı. 

Protestolar sürüyor

Kararın okunmasının ardından birleşime 10 dakika ara verilirken, HDP’lilerin alkış ve sloganlı protestosu sürüyor.

Gergerlioğlu: Hiçbir yere gitmiyorum

Zafer işaretleriyle kararı protesto eden Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Ben Kocaeli’den milletin 90 bin oyuyla geldim. Partimin milletvekiliyim, hiçbir yere de gitmiyorum. Milletimin iradesine sığınıyorum. Bu kadar anti demokratik uygulamalara boyun eğmiyoruz. Herkes bilsin ki halkların kardeşliğini kimse engelleyemez. Yaşasın halkların kardeşliği. Yaşamak direnmektir.”

‘Bu kararı tanımıyoruz’

Bu kararın Anayasayı çiğneyen bir karar olduğunu, hukuka aykırı bir karar olduğunu vurgulayan Gergerlioğlu, “Bu kararı tanımıyoruz. Ben sadece bir barış paylaşımı yaptım. Hayatım insan hakları mücadelesiyle geçti. Kürt sorununda barışçıl bir çözüm önerdiğim için cezalandırıldım. Yaşamak direnmektir. Türk ve Kürt halklarının kardeşliği diyorum. Bunu söylemeye devam edeceğim. İstedikleri kadar uyduruk kararlarla bizi ihraç etmeye çalışsınlar.”  şeklinde konuştu.

Gergerlioğlu’na paylaştığı haberden hapis cezası verildi

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasıyla gündeme gelmişti. Gergerlioğlu, hakkında 2016 yılındaki 15 Temmuz darbe girişimi ardından, PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın, “Devlet adım atarsa, barış bir günde gelir” başlıklı haberi Twitter hesabından paylaşması nedeniyle “propaganda” suçundan dava açılmıştı. Yargılama sonucu Gergerlioğlu’na 2 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. Ceza Yargıtay tarafından onanmıştı.

MA – ANKARA