Milli boksör Garbis Zakaryan’ın adı bir turnuvaya verilecek

HDP Milletvekili Paylan’ın milli boksör Garbis Zakaryan’a ilişkin soru önergesine yanıt veren Bakan Kasapoğu, Zakaryan’ın adının bir turnuvaya verileceğini spor tesisine verilmesinin ise değerlendirildiğini bildirdi.

HDP Milletvekili Garo Paylan ve milli boksör Garbis Zakaryan

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 25 Ocak’ta hayatını kaybeden, “Demir Yumruk” lakabıyla tanınan ve Türkiye’nin ilk profesyonel milli boksörü olan Garbis Zakaryan’a ilişkin yazılı açıklama yaptı. Zakaryan’ın yaşamı boyunca, ulusal ve uluslararası başarılara imza attığını belirten Paylan, Zakaryan’ın Beyoğlu, Taksim ve Galatasaray kulüplerinde oynadığını hatırlattı.

‘Zakarayan’ın başarılarını onurlandıracak bir girişimde bulunulmadı’

Milli Boksör Garbis Zakaryan

Ancak milli boksör Zakaryan’ın başarılarını onurlandıracak herhangi bir girişimde bulunulmadığını kaydeden Paylan, eğitmenliğini yaptığı Cemal Kamacı adına spor salonu yapılırken, “efsane” olarak anılan Zakaryan’ın adının ne bir spor salonuna ne de spor tesisine verildiğine işaret etti.

Paylan, Gençlik ve Spor Bakanı’na verdikleri önerge ile Zakaryan’ın başarılarını ve Türkiye sporuna katkılarını onurlandıracak, adını yaşatacak bir projelerinin olup olmadığını, adının bir spor tesisine verilip verilmeyeceğini sorduklarını belirtti.

‘Zakaryan’ın adının bir turnuvaya verilmesi kararlaştırıldı’

Önergeye Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu imzasıyla yanıt verildiğini ifade eden Paylan, “Garbis Zakaryan’ın adının bir turnuvaya verilmesinin kararlaştırıldığı, adının bir spor tesisine verilmesi konusunda ise değerlendirme yapıldığı bilgisini aldık.” dedi. Zakaryan’ın spor yaşamı boyunca ayrımcılığa uğradığının da bilindiğine vurgu yapan Paylan, şunları ifade etti:

“Garbis Zakaryan’ın adının bir turnuvaya verilecek olması sevindiricidir. Başarıları hayattayken onurlandırılmayan milli boksörümüze, geç de olsa hak ettiği değerin verilmesi ve adının, gelecek nesillere tanıtılması amacıyla bir spor tesisine armağan edilmesi yönündeki beklentilerimiz sürmektedir.”