Milli Savunma Bakanı Akar’dan ‘İdlib’ açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, Rus askeri heyeti ile karşılıklı görüşmelerin olumlu şekilde devam ettiğini belirterek, “Tüm unsurlarımızla İdlib’deki mevcudiyetimiz devam ediyor” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Akar’a, İdlib’le ilgili Moskova’daki mutabakatın ardından Ankara’ya gelen Rus askeri heyetle görüşmelerdeki son durum soruldu.

Akar, “5 Mart muhtırası Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sayın Putin ile görüşülerek imzalandı. Bu imzalanan muhtıra çerçevesinde faaliyetlerimiz sürüyor. Şu ana kadar durum sakin. Tüm unsurlarımızla İdlib’deki mevcudiyetimiz devam ediyor.” yanıtını verdi.

’15 Mart’ta müşterek devriyenin başlaması planlanıyor’

Karşılıklı temasların sürdüğünü, kendisinin de dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştüğünü söyleyen Akar, şöyle konuştu:

“Rus askeri heyeti dün akşam geldi, toplantı başladı, bugün sabah tekrar devam edecek. Muhtıra çerçevesindeki esaslar dahilinde neler yapılabileceği ayrıntılı bir şekilde konuşulacak, belirlenecek. Ona göre de 15 Mart’ta M4 karayolu üzerinde müşterek devriyenin başlamasını planlanıyor, ona çalışıyoruz. Şu anda karşılıklı görüşmeler olumlu, yapıcı şekilde devam ediyor.”

AA – TBMM