Mimarı izin vermedi, yargı Atakule’nin ruhsatını iptal etti

Ankara’nın simge mekânlarından Atakule’nin kule kısmı hariç, yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç mahkemeyi kazandı.

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ  – Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç, kendisinden izinsiz değişiklik yapılan Atakule çarşı kısmının ruhsatının iptali için Ankara 6. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme 18 Aralık 2019’da verdiği kararda Atakule çarşı kısmı ile bir bütünlük arz eden bir eser olduğunu tespit etti. Mahkeme işlem nedeniyle eserin yıkılarak yeniden yapılmak suretiyle bütünlüğünün bozulacağı ve estetik görünümünü değişeceği belirtilerek eser sahibi mimardan muvafakat alınmaksızın tesis edilmiş olması nedeniyle hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Mahkeme, projede yapılan değişikliklerde müellifin (mimarın) izninin gerektiğini, bir bütün olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş farklı yapılı ve açık alan bileşenlerinden oluşan Atakule AVM yapı kompleksinin mekansal ve kentsel kurgu ve ilişkilerini değiştirdiğini, yapının bütünlüğünü bozduğu gerekçeleriyle yeni tasarlanan çarşı yapısının ruhsatının iptaline karar verdi.

Candan: İdarenin gereğini yapmasını bekliyoruz

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mimarın izni olmadan eseri olan yapıya müdahale edilmemesi ve mimarının mutlak onayının aranması gerektiğinin altını çizdi.

Tezcan Karakuş Candan

Candan, “Yargının Atakule kararı bu açıdan çok değerlidir, meslektaşımız Ragıp Buluç’un kararlı mücadelesini yanındayız” dedi.

Candan, “Hukuksuz bir şekilde inşa edilen ve inşaatı tamamlanan Atakule’nin yeni çarşısı hukuksuzdur. İlgili idarelerin gerekli işlemleri yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.