Mısra Öz Sel’in mesajı Ulaştırma Bakanı’na okundu

HABER MERKEZİ – Çorlu Tren Katliamında oğlu Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’a hitaben yazdığı mesaj HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan tarafından Meclis’te okundu. Mesajda, Bakan’a “500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız?” diye soruldu.

TBMM’de devam eden Ulaştırma Bakanlığının bütçe görüşmelerinde Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan Mısra Öz Sel’in mesajını okudu. Mesajda, Bakan Turhan’a, “11 ay önce TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğunuz yarım saatlik açıklamada, ‘odaklandığımız nokta insan hayatı ve güvenliktir’ demiştiniz. Çorlu ve Ankara kazasından sonra da demir yollarında kaza oldu. En son iki makinist öldü. İnsan hayatı ile odaklandığınız güvenlik önlemleri nelerdir?” denildi.

‘Katliamın araştırılması için verilen önerge reddedildi’

Mesajın devamında, 12 Haziran günü Meclis’te Çorlu Tren Katliamı Araştırılsın önergesinin ‘zaten süren bir araştırma var’ gerekçesiyle reddedildiği hatırlatılarak şunlar kaydedildi: “Cahit Turhan’ın ‘kapsamlıca araştırılıyor’ sözlerine karşılık soruyorum: 500 gün geçti katliamın üzerinden, ihmaller apaçık ortada. Koskoca TCDD menfez bakım ve kontrollerini elle ve gözle yapıyor, 700 kilometrelik hattan bir kişi sorumlu oluyor. Yol bekçileri çıkartılıyor. ‘Ödenek yok’ diye arızalı menfezlerin onarımı için açılan ihale iptal ediliyor. Meteoroloji raporlarını değerlendirebilecek yetkinlikte kimse kurumda bulunmuyor ve bu ulaşım aracı milyonlarca insan taşıyor.”

‘500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız?’

Mesajın devamında yer alan sorulardan bazıları şöyle: “500 günden bu yana insan güvenliği için ne yaptınız? Eksiklerin bir kısmını burada size söylüyorum daha fazlasını siz biliyorsunuz. ‘Kapsamlıca araştırılıyor’ dediğiniz araştırmanızda bunların farkında değil misiniz? Çorlu Katliamı duruşmasında bir demiryolu işçisine mi yüklenecek tüm bu eksikler? Bu eksiklerden sorumlu olduğu apaçık ortada olan TCDD üst yönetimi İsa Apaydın ve diğer yöneticilerin yargılanmasına izin verecek misiniz?”

Mesajda, Bakan’ın gerçek adaletin var olduğuna ilişkin sözlerinin 25 kişinin ölümünden sorumlu olanların yargı önüne çıkarılması ile ilgili tavrından görüleceği belirtilerek, “Ancak o zaman 7’si çocuk 25 kişinin vebalinden kurtulabilirsiniz. Söyler misiniz; Oğuz Arda evladımı kara toprağa koyanların yanına kâr mı kalsın? İhmallerden dolayı daha kaç Oğuz Arda bu hayattan koparılsın?” denildi.