Mithat Sancar İzmir’deki cenaze töreni sonrası açıklama yaptı

İzmir’deki depremde hayatını kaybeden yurttaşlar için cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Mithat Sancar ve Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

İzmir’de cenaze töreni düzenlendi

Bayraklı’da yıkılan Rızabey Apartmanı’nın enkazı altında kalan Av. Murat Ferda Duman yaşamını yitirirken, oğlu Özgür Ekrem Duman’ı kurtarma çalışmaları sürüyor.  Depremde yaşamını yitirenler de toprağa verilmeye başlandı. Cenaze töreni yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Yıkılan binanın enkazı altında kalan 4 avukattan Sercan Turgut ve Kadri Karaman yürütülen çalışmalar sonucu göçük altından çıkarılarak, kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştı. 

Binada bulunan aynı ofisi kullanan Av. Murat Ferda Duman ile oğlu Özgür Ekrem Duman’a dair çalışmalar sürdürülürken Avukat Hakları grubu baba Murat Ferda Duman Duman’ın yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabında paylaştı.  

Yapılan paylaşımda: “Depremde yıkılan 7 katlı binanın (Rıza Bey Apt) içinde bulunduğu öğrenilen İzmirli avukat Murat Ferda Duman’ın göçük altında kalarak yaşamını yitirdiği öğrenildi. Ailesine, sevenlerine ve hukuk camiasına başsağlığı diliyoruz” denildi.  

Ekiplerin  hala enkaz altında bulunan oğlu Özgür Ekrem Duman’ı kurtarma çalışmaları ise sürüyor. 

Hayatını kaybedenler toprağa verildi

Yaşanan depremde hayatını kaybeden isimlerden Buse Demir, Fatma Öztemel Öztürk, Nazmiye Doğrayan, Burcu Yüksel, Ege Ilgaz Yüksel, Dila Yüksel ve Ayşe Melahat Köse toprağa verildi. 

Yaşamını yitirenlerden Fatma Öztemel Öztürk (56) ve Nazmiye Doğrayan (64) Bornova’daki Hacılarkırı Mezarlığı’nda toprağa verildi. Düzenlenen cenaze törenine Öztürk ve Doğrayan’ın yakınları ile bazı hükümet yetkilileri katıldı.

Öztürk ve Doğrayan’ın cenazeleri tören sonrası toprağa verildi. İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Nuri Seha Yüksel’in göçük altında kalarak hayatlarını kaybeden eşi Diş Hekimi Burcu Yüksel ile çocukları Ege Ilgaz ve Dila Yüksel’in cenazeleri de Bornova Hacılarkırı Mezarlığı’ndaki tören sonrası toprağa verildi.

Kılıçdaroğlu ve Sancar da katıldı

Törene Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İzmir Tabip Odası yöneticileri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri katıldı. 

Yüksel ailesinin 3 ferdinin cenazeleri, tören sonrası toprağa verildi. 58 yaşındaki Ayşe Melahat Köse’nin cenazesi de aynı mezarlıkta toprağa verildi. Cenaze törenine, Köse’nin ailesi ve yakınları, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AKP İzmir Milletvekilleri Alpay Özalan ile Yaşar Kırkpınar katıldı. 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Hekimliği bölümünden mezun olan Buse Demir’in cenazesi ise memleketi Turgutlu’ya getirilerek öğle saatlerinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Turgutlu Kabristanı’nda toprağa verildi.  

Sancar: Öldüren deprem değil ranttır

Depremlerde kurtarma çalışmaları ve yaraları sarma faaliyeti çok önemli olmakla birlikte aslolan depremden önce gerekli tedbirleri almaktır.

Mithat Sancar cenaze sonrası açıklamalarda bulundu

Çünkü depremin kendisi öldürmez. Öldüren şey tedbirsizliktir, denetimsizliktir, doğanın talanıdır, şehirlerin rant alanı olarak çeşitli çevrelere peşkeş çekilmesidir. İzmir dünyada en tehlikeli fay hatları üzerinde bulunan 20 şehir arasında gösteriliyor. Yıllardır İzmir’de de depreme karşı tedbirler alınması uyarıları yapılıyor.

Bütün dikkatler İstanbul’a çekilmişken İzmir’le ilgili çalışmalar için de başta TMMOB’a bağlı uzman kuruluşlar, odalar, bizler, diğer uzman kuruluşlar uyarılar yapıyoruz. 

Haber Merkezi – MA