MMO: Kriz sığ ama işsizlik tahribatı büyük

MMO tarafından hazırlanan araştırma raporunda, işsizliğin krizin en büyük tahribatı olduğuna vurgu yapıldı.

HABER MERKEZİ – MMO’nun “Sanayinin Sorunları ve Analizleri” araştırma raporunda, 2019 krizinin sığ bir kriz olmakla beraber son bir yılda yaşanan işsizliğin krizin en büyük tahribatı olduğuna dikkat çekildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), “Sanayinin Sorunları ve Analizleri (55) MMO: “Kriz sığ ama işsizlik tahribatı büyük” araştırma raporunu açıkladı. Raporda, TÜİK, Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, IMF, Bankalar Birliği verileri kullanılarak analizler yapıldı. 2019 krizi ile önceki krizlerin karşılaştırıldığı raporda, 2019’un sığ bir kriz olduğu, son bir yılda yaşanan işsizliğin, krizin en ağır tahribatı olduğuna dikkat çekildi. Raporda, gelecekte özellikle yükseköğrenim diplomalıların işsizliğinin artacağına vurgu yapıldı.

‘Bütçe açığı büyüdü’

Raporda, bir dizi kırılganlıkla birkaç yıldır sendelemekte olan Türkiye ekonomisinin, 2018 ortalarında sert bir döviz artışı ile ivmelenen kriz tüneline girdiği belirtildi. Bu durumun 3 mevsimlik bir daralmayı yaşattığının ifade edildiği raporda, daha sonra daralmanın durduğu cılız da olsa bir büyüme belirtisinin başladığı kaydedildi. Raporda, krizin sığ ve kısa sürmesinde AKP rejiminin Hazine kaynaklarını seferber etmesi ve bütçe açığında, kamu borç stokunu büyütmede beis görmemesinin etkiliği olduğu belirtildi.

‘Milli gelirde açık verdirildi’

Raporda, bütçede bir yılda milli gelirin yüzde 1’inden yüzde 2,5’ine çıkarılacak kadar açık verdirildiğine işaret edildi. Küçülmeyi sonlandırmak için TL faizlerinin zorlanarak yüzde 12’lere kadar indirildiğine dikkat çekilen raporda, “Zarara uğramaları pahasına, kamu bankalarına kredi musluklarını açmaları emredilirken özel ve yabancı bankalara da bu yönde baskılar yapıldı.” denildi.

‘İşsizlik geriletilecek gibi görünmüyor’

İşsiz sayısının 4,6 milyona ve işsizlik oranının yüzde 14’e ulaştığına dikkat çekilen raporda, işsizliğin yakın zamanda geriletecek gibi görünmediği vurgulandı. İnşaatla artan istihdamın inşaatın krizi ile büyük bir işsizlik yarattığının görüldüğüne işaret edilen raporda, “Öte yandan, işsizlerin yüzde 28’inin yüksek öğrenim diplomalı olması bir başka ürpertici gerçek.” denildi.

‘Cılız büyüme yeni bir krize dönebilir’

Raporda, “AKP rejiminin” siyaseten ekonomik krizin neden olduğu yerel seçimlerdeki oy kayıplarının ileride de sürmemesi için bir an önce büyüme ivmesi yakalama telaşında olduğu belirtildi. Raporda, büyümesi dış kaynak girişine bağlı olan ekonomi için dışarıdan henüz kaynak akmadığına da işaret edildi.

AKP rejiminin dışarıda ve içeride güven tesis edememesinin en büyük sorun olduğunun kaydedildiği raporda, “İç ve dış ekonomik aktörler, her geçen gün biraz daha ekonomiden çok, siyasette dönüşüm beklentisi içine giriyorlar.” denildi.