Ordunun çağrısı üzerine Morales istifa etti!

Fotoğraf: Joel Alvarez/Wikimedia Commons(CC BY 3.0)

Güney Amerika ülkesi Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen genel seçimlerin ardından başlayan protesto eylemlerinin yanı sıra seçimlerde galip gelen Devlet Başkanı Evo Morales taraftarlarının destek gösterileri de sürüyor. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) 20 Ekim’de yapılan seçimlerde “ciddi düzensizlikler” bulduğunu açıklamasının ardından tekrar seçim yapılmasını kabul ettiğini açıkladı. Yeniden seçim kararının ardından Bolivya Silahlı Kuvvetleri’nin istifaya çağırdığı Devlet Başkanı Evo Morales istifa ettiğini açıkladı.

Bolivya basınında çıkan haberlerde, ülkede 8 Kasım günü polislerin katıldığı gösteriler Chuiqisaca, Tarija, Potosi, Santa Cruz, Oruro ve Beni gibi kentlerin yanı sıra ülkenin başkenti La Paz’a da sıçradı. Devlet Başkanı Morales hükümetine bayrak açan bazı polisler, protestolara katılanlarla birleşti.

Bolivya demokrasisinin tehlikede olduğunu belirten Morales, demokrasiye sahip çıkmaya çağırdı. Muhalefete de diyalog çağrısı yapan Moreles, şiddetin durması için tüm tarafları açık bir ajandayla oturup konuşmaya davet etti.

Morales’in çağrısına muhalefetten koşullu kabul

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerde yüzde 8,78 oy alan Hristiyan Demokrat Parti (PDC) Başkanı Chi Hyun Chung, Devlet Başkanı Morales’in diyalog teklifini koşullu olarak kabul etti. PDC Başkanı Chung, Morales’in çağrısıyla kurulacak diyalog masasına, anayasa uzmanlarının, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının katılması şartıyla oturacağını açıkladı. Chung, diyalog çağrısına ilişkin, “Halkı dinlemesi adına açık yürekli olması ve bir diyalog kurabilmemiz için yanımda bir İncil götürüp, Evo Morales’in karşısında okuyacağım. Diyalog kurmakla bir şey kaybedilmez, vatana da ihanet etmiyoruz” dedi.

Referanduma gidilmesi talep edilecek

Kurulacak diyalog masasında, seçimlerin düzenlenmesinden sorumlu Yüksek Seçim Mahkemesi’nin yenilenmesini isteyeceğini belirten Chung, hızlıca çıkarılan bir yasayla yeni devlet başkanlığı seçiminin düzenlenmesi ve 20 Ekim’deki seçimlere Morales’in katılımının meşruluğu hakkında referanduma gidilmesi talebinde bulunacağını söyledi.

Ordu halkla karşı karşıya gelmeyecek’

Bolivya Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman da, ülkedeki duruma ilişkin düzenlenen basın toplantısında, ordunun halkla karşı karşıya gelemeyeceğini söyledi. Ordunun Bolivya’nın birliğinin garantisi olduğunu ifade eden Kaliman, sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğini belirtti. Savunma Bakanı Javier Zavaleta ise, “Devlet Başkanı Evo Morales ve hükümetimiz, silahlı kuvvetlere hiçbir koşulda sokaklarda herhangi bir askeri operasyon yapılmayacağına dair kesin bir emir verdi” açıklamasını yaptı. Zayaleta, polislere karşı askerin sokağa çıkmayacağı sözünü verdi.

Bolivya’da gösteriler nasıl başladı

Bolivya’da 20 Ekim’deki seçimleri Devlet Başkanı Morales yüzde 47,8 oyla ilk turda kazanmış, rakibi eski Devlet Başkanı Carlos Mesa ise yüzde 36,51’de kalmıştı. Chung’un liderliğini yaptığı PDC de aldığı yüzde 8,78’lik oyla seçimlerden üçüncü çıkmıştı. Ülkedeki muhalefet, seçimlerde hile yapıldığını iddia etmiş ve buna karşı sokak gösterileri başlatmıştı. Bolivya yasalarına göre, bir adayın devlet başkanı olabilmesi için geçerli oyların yüzde 50’sini alması veya yüzde 40 oy alarak en yakın rakibine yüzde 10 fark atması gerekiyor. Bu oranlara ulaşılamaması durumunda seçimler, en yüksek oy alan iki adayın yarışacağı ikinci tura kalıyor.

Yeniden seçime gidilecek

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) 20 Ekim’de yapılan seçimlerde “ciddi düzensizlikler” bulduğunu açıklamasının ardından tekrar seçim yapılmasını kabul ettiğini açıkladı.

Reuters’ın aktardığına göre OAS tarafından hazırlanan raporda “oy verme sisteminin ciddi biçimde manipüle edildiği” ve seçimin iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

Başkent La Paz’da konuşan Morales, seçimin yenilenmesinin yanı sıra ülkenin seçim komisyonunda da revizyona gidileceğini açıkladı. 

Morales istifa ettiğini açıkladı

Evo Morales

Bolivya Silahlı Kuvvetleri’nin istifaya çağırdığı Devlet Başkanı Evo Morales istifa ettiğini açıkladı.

Reuters Haber Ajansı, Bolivya Silahlı Kuvvetleri’nin Devlet Başkanı Evo Morales’e ülkedeki istikrarın sağlanması için istifa etme çağrısında bulunduğunu açıklamıştı.

Morales’e yönelik istifa çağrısının ardından Bolivya’da sokak gösterileri artmış, hatta Morales’in kız kardeşinin evinin ateşe verildiği öne sürülmüştü.

Bolivya Silahlı Kuvvetleri’nin açıklamasının ardından kameraların karşısına geçen Evo Morales görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Morales yaptığı açıklamada “Barış için ve evleri yakılan destekçilerime, ekibime ve aileme yönelik daha fazla şiddet uygulanmasını engellemek için istifa ediyorum. Muhalefet liderler Camacho ve Mesa’yı bu şiddeti durdurmaya çağırmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Morales ile birlikte Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera’nın da istifasını sunduğu belirtiliyor.