Morales’e ‘ayaklanma çıkarmak’ suçlaması

Evo Morales

HABER MERKEZİ – Bolivya Başsavcılığı, muhaliflerin ve ordunun baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales hakkında “Geçici hükümeti devirmek ve teröre destek” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Bolivya basınında çıkan haberlere göre, büyük bir siyasi kriz ve şiddet dalgasından geçen ülkede, Çokuluslu Yasama Meclisinin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez, Morales’e ait olduğu iddia ettiği bir ses kaydı paylaştı. Anez, Morales’in yerli halk liderleriyle yaptığı telefon görüşmesine ait olduğunu öne sürdüğü ses kaydında, eski Devlet Başkanının, “Ülkenin çeşitli bölgelerinde yakıt ve yiyeceklerin ulaşımının engellemesini istediğini” ileri sürdü. 

Bolivya’da Başsavcılık bu iddialar üzerine, Moralese hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.  Söz konusu ses kaydında, Morales’in yerli halk lideri Faustino Yucra Yarwi’ye “Halka zarar vermemek için barikatların dikkatlice kurulması lazım. Irkçı ve darbeci diktatörlükle (geçici başkan Anez’i kast ederek) sıkı bir şekilde mücadele etmeliyiz.” sözlerini sarf ettiği öne sürüldü. 

‘Öldürülen 30 kardeşimizin nedeni araştırılmıyor’

Ordunun baskısıyla istifası sonrası Meksika’ya iltica eden Morales ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, iddialara ilişkin videoyu “montaj” olarak nitelendirerek “Savcılık bana eski bir memur gibi muamele ediyor. Buna şaşırmıyorum. Son günlerde kurşunlarla öldürülen 30 kardeşimizin nedeni araştırılmıyor.” ifadelerini kullandı. 

Bolivya’da ne olmuştu?

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde “hile” yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı. Muhaliflerin seçimlerin iptalini ve tekrar seçime gidilmesini istemesi ve gösterilerin yayılması üzerine Devlet Başkanı Evo Morales tekrar seçim yapılacağını duyurdu. Ancak muhalefet Morales’in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın istifa çağrısı üzerine görevi bırakmış, süreci “darbe” olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika’nın iltica teklifini kabul ederek ülkesinden ayrılmıştı. Anez, Morales’in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı yapılmıştı. Bolivya’daki şiddet olaylarında ölü sayısı 30’a yükselirken, 8’i gazeteci, 715 kişi yaralandı. Olaylarda, bin 112 kişi gözaltına alındı, 50 kişi de tutuklandı

AA – ANKARA