Mücadele sonuç verdi: Somalı madenciler tazminat ve ücretlerini alacak

Işıklar, Atabacası, Geventepe’deki maden ocaklarında çalışan 3 bin 325 madenciye ücret ve tazminat alacakları ödenmeye başlanacak.

Ankara’ya yürüyüş başlatan Somalı madenciler yürüyüşleri sırasında defalarca gözaltına alındı, polis tarafından darp edildi

Manisa’nın Soma ilçesinden tazminat ve ücret alacakları için 12 Ekim 2020 tarihinde Ankara’ya yürüyüş başlatan madenciler yürüyüşleri sırasında defalarca gözaltına alındı, polis tarafından darp edildi. Madencilerin örgütlendiği Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal’ın kendilerini gözaltına almaya gelen jandarma komutanına yönelik “Öyle mi alay komutanı?” sözü bu sürecin simgesi oldu. Madenciler aylardır verdiği mücadelenin sonucunu da aldı. Işıklar, Atabacası, Geventepe’deki maden ocaklarında çalışan 3 bin 325 madenciye ücret ve tazminat alacakları ödenmeye başlanacak.

‘Hakkımızın bir kuruşunu bırakmayacağız’

Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, yer altında çalışan bütün maden işçilerinin haklarını alana kadar mücadele edeceklerini anlattı. Çetin, “Biz kimseden korkmuyoruz, korksaydık yer altında madencilik yapmazdık. Hakkımızın sonuna kadar alacağız, bir kuruşunu da bırakmayacağız.” diye konuştu. Çetin, maden işçilerinin bugünden itibaren tazminatları ve diğer alacaklarını hesaplatarak alacağını duyurdu.

Cumhuriyet