Muğla Barosu’ndan İkizköylülere destek

Muğla Barosu, İkizköy’de ağaç kıyımına karşı direnişte olan köylüleri ziyaret ederek, verdikleri hukuk mücadelesine müdahil olacaklarını söyledi.

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde bulunan Akbelen ormanında ağaç kesimine karşı bölge halkının başlattığı nöbet eylemi 11’inci gününde sürüyor. Ziyaretler kapsamında Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun ile beraberindeki avukatlar köylüleri ziyaret ederek, yanlarında olduklarını söyledi.

‘Sisteme fayda sağlıyor’

Ziyarette konuşan Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, kesime karşı köylülere hukuki desteklerini sunacaklarını belirtti. Tüm dünyada kömürden elektrik üretiminden vazgeçildiğini aktaran Uzun, “İkizköy’de hala fosil yakıt üzerinden elektrik üretilmesi gibi çağdışı bir yöntemle çifte zarar vermenin yolları aranıyor. Öncelikle fosil yakıtın elde edilmesi için yıkılan tabiat bir daha yerine gelemeyecek şekilde tahrip edilirken, fosil yakıtların yakılması suretiyle aynı tabiata ikinci kez zarar veriliyor. Oysa bugün enerjiyi çok daha az zarar veren yöntemlerle elde etmek mümkün. Buna rağmen kömürden elektrik üretiminde ısrar etmek kapitalist sisteme fayda sağlamak içindir” dedi.

Baro davaya müdahil olacak

Tek bir ağacın kesilmesine tahammüllerinin kalmadığını söyleyen Uzun, köylülere destek için ellerinden geleni yapacaklarını iletti. Uzun, Muğla Barosu olarak Akbelen Ormanı’nda maden işletme iznin iptali için açılan davaya müdahil olacaklarını söyledi.

Öte yandan Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği (BODTÜM) üyeleri de köylüleri ziyaret ederek, dayanışma mesajlarını paylaştı.

MA / MUĞLA