Muhalefete hakaret eden AKP’li Özsoy’a uyarı

AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, bütçe görüşmelerinde muhalefete “alçak ve namussuzlar bu bütçenin içerisinde yok” şeklinde hakaret etti.

Oturumu yöneten Süreyya Sadi Bilgiç, HDP’nin tepkisi üzerine Özsoy’a uyarı cezası verdi.

AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy

TBMM’de 2021 yılı merkezi bütçe görüşmeleri devam ediyor. Bütçe üzerine konuşma yapan AKP İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, muhalefet partilerini hedef alarak hakaretlerde bulundu. CHP ve HDP’lilere, iktidarın politikalarına yönelik eleştirilerinin yer aldığı konuşmaları üzerinden isim vermeden “alçak şahsiyetsizler bu bütçenin içerisinde yok”, “alçak ve namussuzlar da bu bütçenin içerisinde yok” şeklinde hakaret etti.

‘Ahlak dışı bir konuşma yapıyor’

Özsoy’un konuşmasına muhalefet sıralarından tepkiler geldi. Özsoy’un konuşmasına karşı söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bir milletvekili çıkıyor, öznesiz bir şekilde bütçe anlatması gerekirken alçak ve namussuzla bezenmiş bir konuşma yapıyor, ahlak dışı bir konuşma yapıyor ve Grup Başkanvekili de çıkıp bu konuşmayı alkışlıyor.” dedi.

‘İç Tüzüğe göre uyarılması gerekiyr’

Meclis Başkan Vekilinin her şeyden önce bu konuda İç Tüzük’ün gerekli hükümlere göre uyarması gerektiğini önemle belirtmek istediğini belirten Beştaş, şunları ifade etti:

“Biz bu Mecliste daha fazla kişiliği, halkın onurunu… halkın temsilcileri arasındaki tartışmanın düzeysizliğinin bu hâle gelmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Meclis Başkan Vekili olarak sizden de özellikle bu küfür, argo ve hakaret içerikli aşağılayıcı kavramların hiç kimseye, hiç kimseye kullanılmaması gerektiği noktasında uyarı yapmanızı istiyorum.”

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, daha sonra AKP’li Özsoy’a yaptığı hakaretler üzerine uyarı cezası verdi.

MA – ANKARA