Muharrem İnce, CHP üyeliğinden istifa edeceğini açıkladı

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, CHP’den istifa edeceğini açıklayarak, istifa gerekçesini hafta içi yazılı olarak göndereceğini söyledi.

İnce, CHP’den istifa eden 3 milletvekilinin de Memleket Hareketi’ne katıldıklarını belirtti.

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce Fotoğraf: AA

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, Yaşamkent’teki çalışma ofisi önünde basın toplantısı düzenledi. CHP’nin ideolojik bir savrulma yaşadığını belirten İnce, parti yöneticileri ile seçmen, üyeler ve parti tabanı arasında derin bir uçurum oluştuğunu savundu. 

ABD’den demokrasi dilenenlerle, Atatürk’e “kefere” diyenleri yönetici yapanlarla yolunu ayıracağını söyleyen İnce, şu ifadeleri kullandı:

“(Mustafa Kemal) deyip, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ diyemeyenlerle yolumu ayırıyorum. ‘Ben askeri değilim, yoldaşıyım’ diyenlerle yolumu ayırıyorum. Sen kimsin de yoldaşı oluyorsun. Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Dumlupınar’da var mıydın da yoldaşısın? İsmet Paşa yoldaşıydı, sen askerisin. Bu kadar basit.”

İnce, “tek adam partisi değil, ortak aklın partisi olacaklarını” belirterek, Türkiye’nin sahipsiz olmadığını, memlekete sahip çıkacaklarını kaydetti.

‘Bugün istifa edeceğim’

İnce, bir gazetecinin “CHP’den istifa ettiniz mi?” sorusu üzerine, “Bugün edeceğim. Şimdi hemen teknolojiyi kullanarak biraz sonra e-Devlet’ten istifa edeceğim. Bir de tabii sadece o olmaz, 42 yıllık bir emek sonucunda öyle iki tuşa basarak bu iş olmaz. Bunun gerekçesini de hafta içi yazılı olarak göndereceğim.” yanıtını verdi.

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce Fotoğraf: AA

‘İstifa eden 3 arkadaşımız Memleket Hareketi’ne katılmışlardır’

CHP’den istifa eden üç milletvekiliyle ilgili soruyu ise İnce, “İstifa eden 3 milletvekili arkadaşımız Memleket Hareketi’ne katılmışlardır. Partilileşme sürecinde katkıları sürüyor arkadaşlarımızın. İYİ Parti’den sonra grubunda en çok milletvekili olan siyasi parti biz olacağız. Bu başlangıç.” şeklinde cevapladı.

Partinin ne zaman kurulacağı ve ismine ilişkin bir soru üzerine İnce, şunları söyledi:

“Çok kısa sürede. Bir sonraki toplantımızı genel merkezimizde parti meclisi salonumuzda yapacağız. İsim, logo hepsi hazır. Sosyal medya hesaplarından tutun patent işlemlerine kadar her şey tamamdır. Ama onu biraz daha tabii bize yakışır bir şekilde açıklamamız lazım.”

Kaynak: AA