Muhasebe meslek çalışanlarının sorunları Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Orhan, salgın nedeniyle muhasebe meslek çalışanlarının yaşadıkları sorunlara ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Orhan, çözüm önerilerinin geliştirilmesi için ise Meclis Araştırması istedi.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, yeni tip koronavirüs salgının olumsuz etkilediği Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavirler’in (YMM) durumunu soru ve araştırma önergeleriyle Meclis’e taşıdı. Orhan, muhasebe meslek alanında yaşanan sorunlara çözüm önerilerinin geliştirilmesi, yasal düzenlemelerin geliştirilmesi ve gerekli girişimlerin başlatılması için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

Orhan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin gerekçesinde ise, SMMM ve YMM’nin Türkiye’deki ekonomik krizin etkilediği önemli gruplardan olduğuna işaret etti.

‘İş yükü arttı sağlık hakkı risk altına girdi’

Türkiye genelinde mesleğini icra eden 98’i erkek 22’si kadın 120 Muhasebeci ile gerçekleştirdikleri e-anketin sonuçlarına yer veren Orhan, şunları kaydetti:

“Bir yandan hesapları tutulan işletmelerin kapalı olması, kapalı olmasa dahi ekonomik faaliyetlerinin daralması veya gelirlerinin azalması bu alanda çalışanların iş ve gelir güvencesini azaltmıştır. Öte yandan vergi, prim ve işsizlik sigortası alanındaki ilave düzenlemeler SMMM ve YMM ve alan çalışanlarının iş yükünü arttırmıştır. Gelirleri azalan, iş yükü artan ve sağlık hakkı risk altında olan SMMM, YMM ve alan çalışanlarının çalışmaya ilişkin hakları risk altındadır.” Orhan’ın önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

  • Koronavirüs nedeniyle SMMM ve YMM çalışanlarının salgın durumlarında sağlığının korunması ve iş yükünün azaltılmasına yönelik uygulamalar nelerdir?
  • SMMM ve YMM gelir faaliyet gelir kaybını azaltmak amacıyla vergi ve prim muafiyeti ve teşviki planlanmakta mıdır?
  • Koronavirüs ve benzeri bulaşların engellenmesi ve kısıtlanması amacıyla SMMM ve YMM faaliyetlerinin e-ortamda yürütülmesi için yapılan çalışmalar nelerdir?
  • SMMM ve YMM faaliyet alanında istihdam edilen bağımlı çalışanların sayısındaki azalışı durdurmak ve ortaya çıkan bu yeni bir işsizliği önlemek için bir planlama mevcut mudur?
  • Koronavirüs nedeniyle vergi ve prim ertelemelerinin, kısa çalışma ödenekleri başvurularının ve izin işlemlerinin SMMM ve YMM iş yüküne etkileri üzerine bir araştırma planlanmakta mıdır?
  • Korona virüs nedeniyle beyanname verme dönem periyotlarında bir değişiklik planlanmakta mıdır?
  • Bildirim gecikme cezalarında bir indirim planlanmakta mıdır?
  • SMMM ve YMM’lere yönelik kredi ve benzeri mali destekler planlanmakta mıdır?