Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a verilen beraat kararına itiraz

Cumhuriyet Savcısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafından, oyuncular Gezen ve Akpınar hakkında verilen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılması talep edildi.

Oyuncular Müjdat Gezen ve Metin Akpınar

Oyuncular Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın, bir televizyon programında yaptıkları konuşmada “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları davada verilen beraat kararına itiraz edildi. Anadolu Cumhuriyet Savcısı Gökhan Bakaner tarafından İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne (istinaf) gönderilmek üzere beraat hükmünün verildiği Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesine sunulan itiraz yazısında, sanıklar hakkında verilen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılması istendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafından aynı mahkemeye sunulan itiraz dilekçesinde de, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın 21 Aralık 2018’de konuk oldukları Halk TV’de Uğur Dündar tarafından sunulan “Halk Arenası” adlı programda yaptıkları açıklamalar hatırlatıldı.

Gezen ve Akpınar hakkında, bu açıklamaları nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan kamu davası açıldığı aktarılan dilekçede, yapılan yargılama neticesinde Gezen ve Akpınar’ın üzerine atılı suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verildiği anımsatıldı.

‘Karar usul ve yasaya aykırı’

Mahkemece verilen kararın usul ve yasaya aykırı olduğu ve sanıkların suç işleme kastıyla gerçekleştirdikleri eylemleri nedeniyle cezalandırılmaları gerektiği savunulan dilekçede, Gezen ve Akpınar’ın “Esasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile değil, zihin dünyalarında oluşturdukları Recep Tayyip Erdoğan ile kavga etmektedir.” denilmesi dikkat çekti.

‘Video içeriği 3 milyondan fazla izlendi’

Şikayete konu video içeriğinin 3 milyondan fazla izlendiği ve 11 bin 400’den fazla yorum yapıldığının belirtildiği dilekçede, söz konusu yorumlara bakıldığında ise Cumhurbaşkanının belli bir kitlenin husumetine nasıl maruz bırakıldığının açıkça anlaşıldığı savunuldu.

Dilekçede, Akpınar ve Gezen’in söz konusu ifadelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplum nezdinde küçük düşürmek için kullanıldığı öne sürülerek, bu nedenle Cumhurbaşkanının şeref, onur ve saygınlığını rencide eden sanıkların cezalandırılması gerekirken, beraatleri yönündeki yerel mahkeme kararının kaldırılması talep edildi.

Kaynak: AA