Mülteci kadınların sınır dışı edilmesine tepki

Mülteci kadınların sınır dışı edilmesine karşı açıklama yapan Denizli Kadın Platformu, kararın derhal iptal edilmesini ve kadınların serbest bırakılmasını istedi.

Denizli Kadın Platformu İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldığı için gözaltına alınan İranlı kadın mültecilerin serbest bırakılmasını talep etti

Denizli Kadın Platformu,  İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp sınır dışı edilmek istenilen 4 İranlı kadına  ilişkin açıklama yaptı. Candoğan Parkı’nda yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katılırken, “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” pankartı açıldı.

Kadınlar kamu düzenini bozmuşlar!

Açıklamayı yapan Denizli Kadın Platformu üyesi Fatma Alcalı,  Denizli’de Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve Mohammad Pourakbari Kermani isimli İranlı 4 mülteci kadının ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ eylemine katıldıkları gerekçesiyle ‘Kamu düzenini bozmak’ iddiasıyla gözaltına alındığını anımsatarak, “Bu hukuksuzluğun adı ‘Kamu düzenini bozma’ iddiasıyla Göç İdaresi tarafından yapılan ‘keyfi’ tutuklamadır. İktidarın kadın düşmanı politikalarının bir yansımasını da mülteci düşmanlığında görüyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden de mülteci kardeşlerimizden de vazgeçmiyoruz” dedi.

‘Madde 34 herkesi kapsıyor’

Hayati tehlikesi olan mültecilerin geri gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Alcalı, “Anayasa Madde 34, herkesin önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu garanti altına alırken ‘herkes’ ibaresi mültecilere ayrı düzenleme içermiyor. Kamu düzeni idare inisiyatifine bırakılırken idare bu durumu yetkisini aşan biçimde yorumluyor” hatırlatmasında bulundu.

‘Karar iptal edilmeli’

“Kamu düzeni kadınlar katledilirken neredeydi?” diye soran Alcalı, “Mülteci kardeşlerimiz hakkında çıkarılan sınır dışı kararı derhal iptal edilmelidir, mülteci kardeşlerimiz serbest bırakılmalıdır. İstanbul Sözleşmesi hepimizindir” diye konuştu.

4 İranlı mülteci kadın

Denizli’de 20 Mart’ta yapılan İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan Pazartesi gözaltına alındı. Denizli Yabancılar Şubesi’nde tutulan İranlı mültecilerin Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Karara itirazda bulunulacak

Mültecilerin avukatı Hayriye Buse Bergamalı, müvekkillerinin idari gözetim altında tutulması için Geri Gönderme Merkezi’ne alındığını ve haklarında sınır dışı edilme kararı verildiğini belirtti. Avukat Bergamalı, idari gözetim kararı ve sınır dışı edilme kararına itiraz edeceklerini belirterek, hukuksuz bir işlem yapıldığını söyledi.

MA / İZMİR