Mülteci karşıtı pankart astıkları için gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı

İstanbul’da farklı ilçelerde mülteci karşıtı pankart asıp sosyal medyadan paylaştığı için “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlamasıyla adliyeye sevk edilen 6 kişi serbest bırakıldı

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Öfkeli Genç Türkler” imzasını kullanan gözaltındaki 6 kişiyi Adliye’de ziyaret etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü sosyal medyada “ÖfkeliGençTürkler” adlı bir grubun kentin farklı yerlerinde “Hudut Namustur” ve “Ülkemde Mülteci İstemiyorum” yazılı pankartları asmaları ve bunları bazı sosyal medya hesaplarından paylaşmalarına ilişkin operasyon başlattı.

Güvenlik Şube Müdürlüğü, sosyal medya hesaplarında paylaşım yaptığı belirlenen E.A’yı Kartal’da gözaltına aldı. Söz konusu pankartları astığı belirlenen 4 kişi ise Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğünce, 1 şüpheli de Güngören İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan haklarında işlem yapılan 6 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan 6 kişi daha sonra Hakimlik kararıyla yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

İYİ Parti’den destek

Öfkeli Genç Türkler imzasıyla pankartlar asan ve sosyal medya paylaşımlarında bulunan gruba İYİ Parti’den destek geldi. İYİ Partili siyasetçiler söz konusu paylaşımları destekleyici mesajlar gönderirken, İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da gözaltındaki kişileri İstanbul Adliyesinde ziyaret etti.

Kaynak: AA / Yeni1Mecra