Mülteci kız çocukları ve kadınları fuhuşa sürükleyen çete Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Kerestecioğlu, Bakan Yanık’a “Ankara ve Kırıkkale’de mülteci kadınları cinsel saldırı, tehdit ve şantaj yoluyla seks işçiliğine zorlayan çetenin tespiti ve yargılanması konusunda bir girişiminiz olacak mı?” dedi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Ankara ve Kırıkkale’de bir çetenin Afgan mülteci kız çocukları ve kadınlara cinsel saldırı ve istismarda bulunup videoya çekerek seks işçiliğine zorladığı olaya ilişkin soru önergesi verdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yanıtlanması istenen önergenin gerekçesinde, olayın basına yansıdığı belirtildi.

‘Başlatılan soruşturmada 6 aydır zanlıların ifadeleri alınmamış’

Kadınlardan birinin Kırıkkale Emniyeti’nde şikayetçi olmak istediğinde tercüman olmadığı gerekçesiyle ifadesinin alınmadığına dikkat çekilen önergede, şöyle denildi: “BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin devreye girmesiyle sağlanan hukuki ve sosyal destek sonrasında kadın şikayetçi olabilmiştir. Bugüne kadar yaşanan üç olayla ilgili Ankara’da soruşturma başlatılmış olsa da 6 aydır hiçbir ilerleme kaydedilmemiş zanlıların ifadeleri dahi alınmamıştır.”  

Önergede, Türkiye’de yaşayan mülteci, sığınmacı ve göçmen kadın ve kız çocuklarının erkek şiddetine maruz kaldıklarında destek ve şikayet mekanizmalarına erişmesi önünde çok sayıda engel bulunduğuna vurgu yapıldı.

‘Ayrımcılığı göz ardı eden politikalar şiddetten korumamakta’

Engellerin başlıcalarının, anadilde hizmetin ve yaygın bilgilendirmenin yokluğu, yoksulluk ve yoksunluk, kamusal alandaki ayrımcılık olduğunun kaydedildiği önergede, şunlar belirtildi:

“Göçmen ve mültecilerin yaşadıkları ayrımcılık ve eşitsizlikleri göz ardı eden politikalar, bu grupları ev içi şiddet, zorla evlendirme, çoklu evlilikler, cinsel istismar, ekonomik sömürü, insan ticareti gibi şiddet biçimlerinden korumamaktadır. Oysa, İstanbul Sözleşmesinde de belirtildiği gibi kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi herhangi bir temele dayalı olarak ayrımcılık yapılmaksızın tüm kadınlara eşitçe hizmet sunmaktan geçmektedir.” Önergede şu soruların yanıtlanması istendi:

  • Ankara ve Kırıkkale’de mülteci kadınları cinsel saldırı, tehdit ve şantaj yoluyla seks işçiliğine zorlayan çetenin tespiti ve yargılanması konusunda bir girişiminiz olacak mı?
  • Bu suça maruz kalan başka kadın ve kız çocuklarının olup olmadığının tespiti ve varsa bu kişilere koruma ve destek hizmetleri sunmak üzere bir çalışmanız bulunuyor mu?
  • Şikayette bulunmak isteyen kadının tercüman bulunmadığı gerekçesiyle ifadesinin alınmaması hakkında Bakanlığınız tarafından herhangi bir inceleme başlatıldı mı?
  • Başvuruyu geri çeviren kolluk görevlileri tespit edilerek haklarında işlem yapıldı mı?
  • Şiddete maruz kalan bu kişilere Bakanlık birimleri tarafından herhangi bir koruma ve destek hizmeti sağlandı mı?
  • Afganistan, Irak ve Suriye’den gelenler başta olmak üzere binlerce mültecinin yerleştirildiği Kırıkkale’de ŞÖNİM ya da ASHB İl Müdürlüğünde kaç tercüman istihdam edilmekte ve hangi dillerde hizmet vermektedir?
  • Ankara’da süregiden soruşturma Bakanlığınızca takip edilmekte midir?
  • Şiddete maruz kalan kadınlara anadillerinde hizmet sağlamak için Bakanlığınızca Türkiye çapında toplamda kaç kişi istihdam edilmektedir? Tercüme hizmeti sağlamak üzere istihdam edilen personelin hizmet verdikleri dillere ve şehirlere göre dağılımı nedir?
  • Şiddete maruz kalan mülteci kadın ve kız çocuklarına hizmet sağlarken nasıl bir yol izlenmektedir?
  • Bakanlık olarak mülteci, sığınmacı, göçmen kadınlar ve kız çocuklarının hak ve özgürlüklerden eşitçe faydalanabilmesi için neler yapmaktasınız?

Yeni1Mecra