Mültecilere ateş edildi: 1 mülteci öldü 5 mülteci yaralandı

Edirne Valiliği, Yunanistan polis ve sınır birliklerince gerçek mermiler kullanılarak açılan ateş sonucu 1 mültecinin hayatını kaybettiğini 5’inin yaralandığını bildirdi.

Edirne’de Yunanistan sınırında bekleyen mültecilere Yunanistan askerleri tarafından ateş edildi – AA

Avrupa’ya gitmek için Edirne’de sınırda bekleyen mültecilere Yunan askerleri tarafından etaş açıldığı belirtildi. Saldırıda bazı mülteciler yaralandı. Yaralıların ambulanslarla Trakya Tıp Fakültesi Hastanesi’ne getirildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Edirne Valiliği, konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile beraberindeki 8 milletvekilinden oluşan heyetin inceleme ziyareti gerçekleştirmek üzere bugün kente geldiği belirtildi. Açıklamada, program dahilinde saat 11.00’de Pazarkule Kara Hudut Kapısı’nda Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen mültecilerin toplu olarak bulunduğu alanda komisyon üyelerince inceleme yapıldığı belirtildi.

‘İnceleme sırasında Yunanistan polislerince ateş açıldı’

Açıklamada, komisyonun inceleme yaptığı sırada Kastanies Sınır Kapısı ile Pazarkule Sınır Kapısı arasındaki bölgede bulunan mültecilere Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak ateş açıldığı ifade edildi.

5 mülteci yaralandı 1’i hayatını kaybetti

Açılan ateş sonucunda mültecilerden 6’sının gerçek mermi sonucu yaralandığının belirtildiği açıklamada, “Göğüs bölgesinden yaralanan, şu an için kimliği tespit edilemeyen erkek şahıs olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulans ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılmış ve burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.” denildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı

Olaya TBMM İnsan Hakları Komisyon üyelerinin de şahit olduğunun aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: “

“Yunanistan güvenlik kuvvetlerince; son kullanma tarihi 1978 yılında bitmiş gaz bombaları ile plastik mermilerin kullanıldığı müdahaleler son olarak göçmenlerin yaşam hakkını hiçe sayar bir boyuta vararak gerçek mermilerle hedef gözetmeksizin ateş açma biçimini almıştır. Meydana gelen ölüm ve yaralanma vakaları ile ilgili Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştır.”