‘Mültecilere gerekli hukuki koruma sağlanmalı’

İzmir’deki hak örgütleri, Türkiye’nin mültecileri güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçmesi gerektiğini belirterek, hükümetin kalmak isteyen mültecilere gerekli hukuki korumayı sağlamayı sürdürmesini istedi.

Fotoğraf: MA

Sınırlarda bekleyen mültecilere ilişkin İzmir Barosu, Hak İnisiyatifi Derneği, İHD, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir şubeleri, Baro binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı avukat Meral Kaban yaptı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kaban, son yıllarda yaşanan savaşlardan kaynaklı mültecilerin başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelere göç etmek zorunda kaldığını belirtti. Yunanistan sınırına taşınan binlerce mülteciyi hatırlatan Kaban, Türkiye’nin sınırlarda gerekli güvenlik yükümlülüğünü yerine getirmediğine dikkat çekti.

‘Büyük bir insani kriz meydana geldi’

Yunanistan ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerinin sert ve hukuksuz yaklaşımları nedeniyle büyük bir insani krizin meydana geldiğine işaret eden Kaban, beslenme, barınma ve sağlık hakları ihlal edilen sınır hattındaki mültecilere ateş açıldığı ve onurlarının hiçe sayıldığını belirtti.

‘Güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçilmeli’

Mültecilerin pazarlık aracı olarak kullanılmasına son verilmesi gerektiğini söyleyen Kaban, Türkiye’nin mültecileri güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Hükümetin, kalmak isteyen mültecilere gerekli hukuki korumayı sağlamayı sürdürmesi gerektiğini ifade eden Kaban, “Tüm mültecilerin beslenme, barınma, sağlık, eğitim, çalışma, serbest dolaşım ve yerleşim hakları tanınmalı. İnsani ihtiyaçları derhal karşılanmalıdır.” dedi.

‘Ülkeler hak ihlallerine son vermeli’

Türkiye ile AB arasında imzalanan “Geri Kabul Sözleşmesi”nin bugün itibari ile fiilen sona erdiğini hatırlatan Kaban, “İltica hakkının doğrudan ihlali olan bu sözleşme resmi olarak da lağvedilmelidir. Gerek AB gerekse sınır ülkeleri yaşanan bu hak ihlallerine derhal son vermeli.” çağrısında bulundu.