Mültecilerin sınırdaki bekleyişi 23’üncü gününde

Mültecilerin Avrupa’ya gitme umuduyla Edirne’nin Yunanistan sınırındaki bekleyişi zor koşullar altında 23’üncü gününe girdi.

Fotoğraf: AA

Türkiye’nin bir çok ilinden Edirne’ye gelen mülteciler, Avrupa’ya geçme umuduyla Yunanistan sınırında bekleyişini sürdürüyor. 23 gündür sınırda bekleyen mültecilerin bazıları nehir geçişlerini kullanarak Yunanistan’a geçerken bazıları da umutla Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki alanda kapıların açılmasını bekliyor.

Edirne Yunanistan sınırındaki Pazarkule-Kastanies sınır kapıları yakınındaki alan – AA

Koronavirüs salgınına karşı, sosyal mesafenin, sık sık el yıkamanın önemine dikkat çekilen çağrılar yapılırken, mülteciler tüm bu tedbirler dışında zor koşullarda bekleyişini sürdürüyor.

Sağlık Müdürü Kalkan: Belki de en sıhhatli bölgelerden biridir

Fotoğraf: AA

Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, dün AA muhabirine yaptığı açıklamada sınırda bulunan mültecilerin sağlıklarıyla ve bölgenin hijyeniyle ilgili durumların üst düzeyden sağlandığını savunmuştu. Mültecilerin bulunduğu bölgenin sürekli kontrol altında olduğunu dile getiren Kalkan, şunları kaydetmişti:

“Sığınmacıların olduğu saha özellikle zikredilen koronavirüs endişesi açısından izole bir alan olması 22, 23 gündür bizim burada tüm sağlık tedbirlerini almış olmamız, her çadırın kontrolden her sığınmacının muayeneden geçirilmiş olması ve her gün bu hizmetlerin aksamadan sürdürülmesi sebebiyle belki de koronavirüse karşı en sıhhatli bölgelerden birisidir.”