Mültecilerin sınırdaki belirsiz bekleyişi sürüyor

Binlerce mültecinin Avrupa’ya doğru “iyi bir yaşam” amacıyla yeni bir yolculuk için geldikleri Edirne’nin Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri ve kara sınırını geçmek için bekleyişi sürüyor.

Mülteciler Edirne’nin Yunanistan kara sınırında – AA

Ülkelerini terk etmek zorunda bırakılan binlerce mültecinin, iyi bir yaşam için Avrupa’ya doğru yeni bir yolculuğa çıkmak üzere geldikleri Edirne’deki belirsiz bekleyişi sürüyor. Ağırlıklı Suriyeli olan binlerce mülteci, Edirne’nin Yunanistan sınırındaki Meriç Nehri ve kara sınırını geçmeye çalışıyor.

Mültecilerin, Yunanistan’ın kapıları açacağı umuduyla, Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki tampon bölgedeki bekleyişi de devam ediyor. Geceyi sınırda geçiren mültecilere, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarınca çeşitli gıda ve ihtiyaç malzemesi yardımı yapılıyor.

Masri: Avrupa’da daha iyi şartlarda yaşamak istiyorum

Sınırda bekleyen mültecilerden bazıları Anadolu Ajansı’na konuştu. Suriyeli Ahmet Masri, yaklaşık 9 yıldır Türkiye’de olduğunu söyledi. Avrupa’ya geçmek için Gaziantep’ten geldiğini ifade eden Masri, “Ülkemizdeki savaştan kaçıp Türkiye’ye geldik. Savaşta annemi, babamı, dayılarımı kaybettim. Evimizi bombaladılar. Şimdi tek isteğim Avrupa’ya gitmek. Avrupa’da daha iyi şartlarda yaşamak istiyorum.” dedi.

Elmşeal: Avrupa yolculuğundan vazgeçmeyeceğiz

Suriyeli Muhammet Elmşeal ise Avrupa’ya gitmek için 4 gün önce Edirne’ye geldiğini anlattı.
Sınır kapısı önünde zor şartlarda kaldıklarını ifade eden Elmşeal, 4 çocuğu ve eşiyle çıktığı Avrupa yolculuğundan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Behruz Mahri – AA

Mahri: Sınırı geçene kadar tekrar deneyeceğiz”

İran uyruklu Behruz Mahri de üç yıldır Türkiye’de yaşadığını, artık Avrupa’ya gitmek istediğini dile getirdi. Bir an önce Yunanistan sınırını geçmek istediğini vurgulayan Mahri, “Ülkemin şartları kötü olduğundan, iş bulmak için Avrupa’ya gitmek istiyorum. Ailem İran’da. Almanya, Fransa, İngiltere hangi ülke bizi alırsa oraya gideceğiz. Sınırdan geçmeyi denedim, Yunanistan askerleri bizi yakaladı, paramızı, telefonumuzu, eşyalarımızı çaldı. Bizi dövdü geri gönderdi ama sınırı geçene kadar tekrar deneyeceğiz.” dedi.

Abdurrahman: Savaş bittikten sonra ülkeme dönmek isterim

Renaz Abdurrahman – AA

Suriye uyruklu Renaz Abdurrahman ise ülkesindeki savaş nedeniyle Avrupa’ya gitmek istediğini söyledi. Avrupa’da eğitimine devam etmek istediğini anlatan Abdurrahman, “Savaş bittikten sonra, belki 10 yıl daha sürer, ülkeme dönmek isterim. Orası bizim memleketimiz. Ailem Şanlıurfa’da yaşıyor. Onları da gideceğim ülkede yanıma almak istiyorum.” diye konuştu.

Suriye uyruklu Muhammed Yusuf da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya gitmek için yola çıktığını anlattı. Suriye’deki savaş nedeniyle ülkesini terk ettiğini vurgulayan Yusuf, “Fransa, Almanya ya da Hollanda’ya giderek eğitimime de devam etmek istiyorum. Oraya yerleşince ailemi de yanıma alacağım.” dedi.