Münih’te binlerce kişi NATO’yu protesto etti

56.’sı düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, “NATO Güvenlik Konferansına karşı Platform”un gerçekleştirdiği ve 5 bin kişinin katıldığı miting ve yürüyüşle protesto edildi.

Münih’te bu yıl 56.’sı düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, bu yıl da yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Bugünkü protesto “Her şey değişmeli – Savaşa ve Doğa Katliamına Hayır!“ mottosuyla gerçekleştirildi.

56.’sı düzenlenen NATO Güvenlik Konferansı, uluslararası birçok sivil toplum kuruluşu, gençlik örgütü, parti ve sendikaların yer aldığı, “NATO Güvenlik Konferansına karşı Platform”un gerçekleştirdiği ve 5 bin kişinin katıldığı miting ve yürüyüşle protesto edildi. Bu yılki protestoların çağrısı “Her şey değişmeli – Savaşa ve Doğa Katliamına Hayır!“ mottosuyla yapıldı. Gösterilere binlerce kişi katıldı.

Karlsplatz Stachus’da (Karl Meydanı) biraraya gelen savaş karşıtları, NATO’yu ve saldırgan politikalarını protesto etti. NATO-Güvenlik Konferansına Karşı Birlik’in düzenlediği protestolarda onlarca kuruluş yer aldı.

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB), Rojava Defend Komitesi ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) protesto öncesi yaptıkları çağrılarla, aktif bir şekilde konferansı protesto edeceklerini açıklamıştı. Yine gösteriye FİDEF, Partizan, MLKP, Emek ve Özgürlük Cephesi, MLPD, KON-MED gibi çok sayıda Türkiyeli kurum katıldı.

 Konuşmalarda “Savaş Örgütü NATO’ya hayır! Tüm uluslardan savaş karşıtlarını, NATO’yu ve saldırgan politikalarını protestoya çağırıyoruz!“ dendi. Bu yıl ayrıca dikkati çeken konu, savaşla birlikte ekolojik politakalarının da ön planda olmasıydı. Bu nedenle de, protesto çağrısı “Her şey değişmeli – Savaşa ve Doğa Katliamına Hayır!“ başlığıyla yapıldı.

Mitingte Sol Parti milletvekilleri Sevim Dağdelen ve Heike Hänsel de birer konuşma yaptılar. İki konuşmacı da, savaşa karşı, dünya barışı için daha aktif olunması çağrısında bulundu.

Emperyalist ülkeler ve onların savaş örgütü NATO toplantısı, binlerin katılımıyla düzenlenen miting ve yürüyüş ile protesto edildi. Stauchus’taki başlangıç mitinginden sonra, uzun yürüyüşün sonunda Marienplatz’ta da bir miting gerçekleştirildi.

Yapılan konuşma, taşınan pankart ve dövizler, atılan sloganlarda güncel konulara dikkat çekildi.

“NATO tamamen dağıtılmalıdır”

NATO Güvenlik Konferansı, Şubat ayında, her yıl olduğu gibi 4 gün boyunca Münih kentindeki Bayerischer Hof otelinde toplanıyor. 100’e yakın ülkeden yüksek rütbeli askeri uzman ve siyasi temsilcinin katıldığı konferans, her yıl gelenekselleşmiş bir şekilde kentte düzenlenen büyük bir miting ile protesto ediliyor.

Stachus meydanında gerçekleştirilen başlangıç mitinginde yapılan konuşmalarda, NATO’nun savaş politikaları eleştirilirken “NATO tamamen dağıtılmalıdır” dendi.

Daha sonra şehir içinde yürüyüşe geçen kitleyle, Marienplatz’da bir miting daha gerçekleştirildi. Burada yapılan mitingte kitle daha da arttı. Konuşmacılar  Alman devletinin Türkiye’ye verdiği desteği, silah satışının da milyarlarca euro daha artmasını eleştirdi. Merkel’in Erdoğan hükümetine destek vermesinin de anlaşılmasının mümkün olmadığını belirtilen konuşma ve taşınan döviz ile atılan sloganlarda, insan haklarını hiçe sayanlara karşı çıkılması vurgulandı.

Protesto gösterilerinin düzenlendiği, başta Stachus ve Merienplatz çevresi olmak üzere, şehir merkezinde 4 binden fazla polis görev aldı.