Munzur Gözeleri projesi iptal edildi

Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözelerine yapılmasına başlanan proje, Danıştay 13’üncü Dairesi’nde açılan dava sonucu iptal edildi.

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri’nde, tepkilere rağmen, “Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi”nin uygulanması için 10 Ağustos’ta çalışmalara başlanmıştı.

Bölgedeki “görüntü kirliliğini gidermek” gerekçesiyle Tunceli Valiliği koordinesinde Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan proje, Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylandı. Kent halkı, belediyeler ve sivil toplum örgütlerine danışılmadan hazırlanan 8 milyon liralık proje, ahşap yoğunluklu planlansa da; Munzur’un üzerine çelikten köprüler inşa edilmesi, iki otoparktan birinin hemen gözelerin yanı başında, diğerinin ise Gözeler köyü yakınında inşa edilmesi ve Camping stant ünitelerinin, kurban kesme ve piknik yerlerinin de köyün yakınlarında yapılması planlanıyordu. Projenin tamamlanmasının ardından ise gözelere girişler ücretli hale getirilecekti.

Projeye iptal kararı

Halkın tepkisine rağmen Munzur Gözeleri’nde iş makineleri kullanılırken, başlatılan çalışmalar kapsamında Munzur Çayı üzerine köprüler inşa edildi. Ağustos 2020’de Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına projenin durdurulması için başvuru yapan Dersim’deki avukatlar,  projenin iptali için de Danıştay 13’üncü Dairesi’nde dava açtı.

Avukat Barış Yıldırım, sosyal medyada yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: “Danıştay 13’üncü Dairesi açtığımız davada Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi ihalesinin iptaline karar verdi.”

MA