Murat Sancak 125 test kiti aldığını gösteren fatura paylaştı

MT Holding Başkanı Murat Sancak’ın, birkaç kişiyle birlikte evinde koronavirüs testi yaptığı görüntüleri ortaya çıktı.

Murat Sancak, tepkiler üzerine testlerin aile ortamında deneme amaçlı yapıldığını belirterek 125 test kitinin alındığını gösteren fatura paylaştı.

Sağlık Bakanı Koca, gazetecilerin sorusu üzerine “Asla kabul ettiğimiz bir durum değil.” dedi.

Koronavirüs (Covid-19) testlerinin sınırlı sayıda olması nedeniyle bir çok hasta test kitlerine ulaşamazken, Sancak Grubu’nun sahibi Ethem Sancak’ın yeğeni ve MT Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’ın test kitlerini kullandığı görüntü sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

‘Aile ortamında deneme amaçlı yapıldı’

Görüntülerde Cumhurbaşkanlığı forsu yüzüğüyle dikkat çeken Sancak, koronavirüs tanı kitlerinin nasıl kullanıldığını anlatıyor. Görüntülerde ev ya da ofis olduğu görülen mekanda başka kişilerin de gülüşmelerle test yaptığı görülüyor. Sosyal medyada büyük tepkilere neden olan görüntüler üzerine Murat Sancak twitter hesabından paylaşımda bulundu. Görüntüleri doğrulayan Murat Sancak, testleri aile ortamında deneme amaçlı yapıldığını belirtti.

Sancak paylaşımda şunları belirtti: “Sosyal medyada dolaşan bir videoda denediğimiz görülen ürün CCA Sağlık Hizmetleri’nden ücreti mukabili şirketimize temin edilmiştir. Aile ortamında deneme amaçlı yapılan testin videosu hiçbir amaç güdülmeden tamamen bilgim dışında paylaşılmıştır.”

125 kit alındığını gösteren fatura

Sancak, paylaşımın altında bir de fatura paylaştı. Faturada 125 adet test alındığı ve 12 bin 125 TL ödendiği görülüyor. Ancak e-arşiv olan faturada ıslak kaşe olması dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Koca: Asla kabul etmeyiz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da dün akşam düzenlenen basın toplantısında “Murat Sancak korona virüs tespit kitlerini nasıl temin etti? Bu kitlerin şahısların eline geçerek gülüşmelerle kullanılmasını nasıl yorumluyorsunuz?” sorusu soruldu.

Koca şöyle yanıt verdi: “Şahısların veya özel kuruluşun kendi başına dışarıdan veya içeriden kit alarak numuneleri test ediyor olması asla kabul ettiğimiz bir durum değil. Herhangi bir kişinin kendi başına bizden izinsiz bizim uygun görmediğimiz kitlerle çalışabilir olmasının doğru olmadığını bunun için de yapılması gereken neyse yapılır diye söylüyorum.”

Koca’nın bu soruyu yanıtladığı sırada TRT’de Koca’nın sesinin kesilmesi “Bilinçli yapılan bir durum” olarak değerlendirildi.