‘Musa Orhan katildir’ paylaşımı ‘İçişleri Bakanı’na hakaret’ sayıldı

Taylan Özgür Karatepe, twitter’dan yaptığı “Musa Orhan katildir” paylaşımıyla “İçişleri Bakanı’na hakaret” suçu işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı.

SGDF üyesi Taylan Özgür Karatepe, İpek Er’i öldüren Musa Orhan’a katil dediği için İçişleri Bakanı’na hakaretten gözaltına alındı.

Batman’ın Beşiri ilçesinde Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına maruz kalması üzerine 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan İpek Er, tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos’ta yaşamını yitirdi. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine tutuklanan Orhan, kısa bir süre sonra ise tahliye edildi. Siirt Barosu ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından karara yapılan itiraz da reddedildi. Orhan’ın serbest bırakılmasından sonra sosyal medyada başlatılan kampanyaya destek veren binlerce kullanıcı, “Musa Orhan tutuklansın” ve “Musa Orhan katildir” paylaşımında bulundu.

‘Yargılanması gereken İpek Er’in katili Musa Orhan’dır’

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SDGF) üyesi Taylan Özgür Karatepe de, sosyal medya hesabından “Musa Orhan katildir” diyerek tepki gösterdi. Sosyal medyadaki paylaşımın ardından gözaltına alınan Karatepe’nin, Orhan ile ilgili paylaşımından dolayı “İçişleri Bakanı’na hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

SGDF, Karatepe’nin gözaltına alınması üzerine “Yargılanması gereken İpek Er’in katili Musa Orhan’dır” açıklamasında bulundu.

Karatepe, “sohbet” adı altında, polisin ajanlık dayatmasına maruz kalmıştı. Ajanlık dayatmalarına ilişkin SGDF, 16 Aralık günü yine polisin tacizine ve ajanlık dayatmasına maruz kalan SGDF üyesi Havin Özcan ile birlikte İHD İstanbul Şube binasında basın toplantısı düzenleyerek yaşananları kamuoyuna açıklamıştı.

Etha