Musa Orhan’ın ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan yargılanması sürüyor

İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyen eski uzman çavuş Musa Orhan’ın yargılandığı davanın 3’üncü duruşması başladı. 

Musa Orhan

Siirt’te İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan eski uzman çavuş Musa Orhan’ın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılanmasına devam edildi.

Davanın 3’üncü duruşması Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmayı, İpek Er’in ailesi ile avukatları, Diyarbakır, Batman, Siirt baroları ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Nuran İmir ve Sıddık Taş, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, KESK üyeleri, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır, Batman ve Siirt yöneticileri izliyor. 

Sanık Musa Orhan ve avukatları da Ankara’dan Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 

Gazeteciler adliyeden çıkarıldı

Duruşmaya alınmayan gazeteciler ise mahkeme başkanının talimatı gerekçesiyle adliyeden çıkarıldı.  Kimlik tespitiyle başlayan duruşma, avukatların savunmalarıyla devam ediyor. 

Ne olmuştu?

İpek Er (18), Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisini bir evde 20 gün alıkoyduğunu ve tecavüz ettiğini anlatmıştı. Tecavüz olayına ilişkin şikayette bulunmasına rağmen olayla ilgili bir gelişme olmaması üzerine bir mektup bırakarak intihar girişiminde bulunan İpek Er, Batman’da 18 Ağustos günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. İpek Er’in ölümünün ardından hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporunda İpek’in tecavüze uğradığı tespit edilmişti.

6 gün tutuklu kaldı

İpek Er’in intiharının kamuoyuna yansıması üzerine Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca “nitelikli cinsel saldırı” suçundan Musa Orhan hakkında soruşturma başlatılmıştı. 16 Temmuz’da gözaltı kararı verilen Musa Orhan, 17 Temmuz’da savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklama istemi ile Siirt Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmişti. Mahkeme, Musa Orhan’ın adli kontrol ile yurt dışına çıkışını yasaklayarak serbest bırakmıştı.

Tepkilerin sürmesi üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklanması talebiyle çıkardığı yakalama kararı üzerine teslim olan Musa Orhan 19 Ağustos’ta tutuklanmıştı.

Musa Orhan sadece 6 gün tutuklu kaldıktan sonra yapılan itirazın ardından Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla serbest bırakılmıştı. Musa Orhan hakkında açılan davanın ilk duruşması 16 Ekim’de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüştü.

TSK’dan ihraç edildi

TSK da, yaptığı açıklamada “Nitelikli cinsel saldırı suçundan hakkında kovuşturma yürütülen Musa Orhan isimli şahıs, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulunun 31.08.2020 tarihli ‘Devlet memurluğundan çıkarma’ cezası verilmesi kararıyla Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edildi” açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: MA/Yeni1Mecra