Mustafa Kemal Atatürk Türkiye genelinde anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk vefatının 82’inci yılında Türkiye genelinde anıldı.

Anıtkabir, düzenlenen devlet töreninin ardından halkın ziyaretine açıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hayatını kaybetmesinin 82’nci yılında Türkiye genelinde vefat saati olan 09.05’te 2 dakikalık saygı duruşu ve çalınan sirenler ile anıldı.

İstanbul’da da vatandaşlar, kentin farklı ilçelerindeki meydanlarında, boğaz köprülerinde seyir halindeki araçlarından inerek, toplu taşıma araçlarında, duraklarda, üst geçitlerde, okullarda Atatürk’ü andı. Bazı vatandaşların saygı duruşu sırasında duygulandığı görüldü.

İzmir’de de depremin ardından kurulan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’ndaki çadır kentte kalan depremzedeler 09.05’te saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir’de tören

Anıtkabir’de de tören düzenlendi. Anıtkabir’deki tören, saat 08.45’te devlet erkanının Aslanlı Yol’da yürüyüşüyle başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yüksek yargı organlarının başkanları, kuvvet komutanları, siyasi parti temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir’deki törende Fotoğraf: AA

Erdoğan, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan ay yıldızlı çelengi, Atatürk’ün mozolesine bıraktı. Atatürk’ün 82 yıl önce vefat ettiği saat olan 09.05’te saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu sırasında gönderdeki Türk bayrağı yarıya indirildi.

Erdoğan ‘Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolde yer alan devlet erkanı, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.  Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, deftere şunları yazdı:

“Vefatının 82’nci seneidevriyesinde İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz. Milletimizin varlık yokluk mücadelesini zaferle taçlandıran, bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları, milletimizce hayırla yad edilecektir. Şehitlerimizin fedakarlıkları üzerine kurulan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatarak, gelecek kuşaklara daha müreffeh, güçlü, itibarlı bir ülke bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.” 

Anıtkabir ziyarete açıldı

Tören dolayısıyla Anıtkabir çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Anıtkabir, tören öncesinde dezenfekte edildi.  Törene, Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan Lütfi Elvan da katıldı.

Devlet töreninin ardından Anıtkabir, halkın ziyaretine açıldı. Anıtkabir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 16.00’ya kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak: AA