Mustafa Sönmez: Erdoğan intihara yakın iş yaptı

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez, Merkez Bankası’nın başkanının değiştirilmesi, İstanbul Sözleşmesi gibi kimi kararlarla intihara yakın bir iş yaptığını söyledi.

Sadece 132 gün görevde tutulan Naci Ağbal’ın yerine eski milletvekili Şahap Kovcıoğlu’nun getirilmesinin “ağır güven erozyonuna” neden olabileceğini belirten Sönmez, Türkiye’nin risk priminin artacağını, pazartesi piyasaların açılmasıyla birlikte hızlı bir dolarlaşma olabileceğini söyledi.

“Kendi paranızın güvenini sarsmayacaksın” diyen Sönmez, kişi ve şirketlerin güvenli liman olarak dolara yöneleceğini kaydetti. Naci Ağbal’ın faizi artırarak kendi içinde doğru yaptığını ancak konut sektörü gibi düşük krediye alışmış kesimlerin bundan rahatsız olduğunu ifade eden Mustafa Sönmez, Merkez Bankası Başkanlığına getirilen Kavcıoğlu’nun Yeni Şafak’ta Ağbal’a ağır eleştiri getirmesine dikkat çekti.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme, Gezi Parkı’nın belediyeden alınıp bir vakfa verilmesi, HDP’ye kapatma davası, AİHM kararlarının uygulanmaması, Halkbank Davası, S 400 gibi konuların iktidarı seçim yasasını değiştirip baksın seçime götürebileceğini kaydeti.