Müzisyen Aynur Doğan ve ressam Zehra Doğan Ravenna Festivali’nde

İtalya’nın geleneksel kültür sanat etkinliklerinden Ravenna Festivali bu yıl Kürt müzisyen Aynur Doğan ile gazeteci ressam Zehra Doğan’ı özel konuk olarak ağırlıyor. Aynur Doğan dün festivalde bir konser verirken, Zehra Doğan sahnede çizim yaptı.

Aynur Doğan konser verirken, Zehra Doğan çizdi.

Ravenna kentinde uzun yıllardır yaz mevsiminde gerçekleşen “Ravenna Festivali”, opera ve klasik müzik üzerine inşa edilmiş. Ancak son yıllarda opera ve müziğin yanında dans, sinema gibi sanatlara da yer veriliyor.

1990 yılında Cristina Mazzavilani Muti tarafından gerçekleştirilen festival kentin farklı mekanlarda yapılıyor. 1997’den bu yana da halklar ve kültürler arasında müzik ve sanat yoluyla diyaloğa adanmış bir proje olan “Dostluk yolları” konserlerini içeriyor. Bu yıl Dostluk yolları kurulan ülke ise Suriye.

Festival her yıl seçilen konuyla ilgili özel bir kitap yayınlıyor. 2 Temmuz sabahı Ravenna Festivali’nin 2020 kitabı, Alighieri Tiyatrosunda düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Kitapta 5 sayfanın eserlerine ve taşıdığı tanıklıklara yer verildiği gazeteci ressam Zehra Doğan da bir konuşma yaptı.

Rocca Brancaleone’da festivalin özel konukları Aynur Doğan muhteşem sesi ve ana dilindeki şarkılarıyla, Zehra Doğan ise sahnede gerçekleştirdiği performansında çizdiği resimle izleyicilerden büyük beğeni aldı.

Zehra Doğan.

Palmira’nın kardeş şehrinde konser

5 Temmuz Pazar günü Aynur Doğan, Güney İtalya’da Tiren sahilinde yer alan ve önemli bir antik kent olan Magna Graecia’daki tarihi Paestum tapınağında konser verecek. Aynı yerde Zehra Doğan da tarih ve kültürel miras ile ilgili bir resim çalışması yapacak.

Mağna Graecia şehri, Suriye’de IŞİD tarafından yıkılan antik kent Palmira ile kardeş şehir özelliğini taşıyor.

Sanatçı Zehra Doğan’ın İtalya’da Brescia Müzesi’nde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir resim performansı gerçekleştirmişti.