Müzisyenlerden engellemelere tepki

Müzisyen Kasım Taşdoğan, zabıtaların sokak sanatçılarını, desibelin yüksek olduğu gerekçesiyle engellediğini belirterek, engellemelere tepki gösterdi.

Müzisyen Kazım Taşdoğan: “Bizler bu müziklerle büyüdük, bu müziklerle hayatımızı idame ediyoruz. Şarkılarımızı özgürce söylemek istiyoruz” dedi.

İzmir’de Karşıyaka İZBAN önünde müzik yapan müzisyen Kasım Taşdoğan, dün zabıtaların gelip, ses desibelinin yüksek olduğunu ve müzik yapmaması yönünde uyarı yapıldığını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmıştı.

Zabıtalar tehdit etti

Karşıyaka İZBAN önünde açıklama yapan Taşdoğan Kürtçe ve muhalif şarkılar söylediği için yıllardır zabıtaların baskısına maruz kaldığını anlattı. Taşdoğan, “Bu ilk değil. Ses desibeli gibi pek çok nedenle benzer baskı ve tavırları yaşıyoruz. Sokak müziğinde belli bir mevzuat var. Ses desibeli ölçümü zabıtanın sorumluluğundadır. Ancak herhangi bir ölçüm yapılmadan, tehdit edildim. Bizler bu müziklerle büyüdük, bu müziklerle hayatımızı idame ediyoruz. Şarkılarımızı özgürce söylemek istiyoruz” dedi.

Müzisyenler işsiz

Taşdoğan’a destek veren Sokak Müzisyenleri Derneği üyesi Kubilay Mutlu da, sokakta benzer sorunların yaşandığını söyledi. Mutlu, “Pandemide işsiz kalan müzisyenler, sokaklarda şarkılar söyleyerek hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ses desibeli ölçümü ve yönetmelikteki diğer hususlar uygulanmadan, tehdit ederek arkadaşlarımıza baskı uygulanmasını kabul etmeyeceğiz” diye belirtti.

Açıklama dayanışmaya gelen müzisyenlerin Kürtçe şarkılarıyla son buldu.

MA