Myanmar ordusu Bago’da protestoculara ateş açtı: 20 ölü

Myanmar ordusunun, askeri darbe karşıtı düzenlenen protestolara silahlı müdahalesi sonucu en az 20 sivil hayatını kaybetti.

Öte yandan askeri mahkeme 19 kişi hakkında idam kararı verdi.

Myanmar basınında yer alan haberlere göre, Bago’nun Ma Ga Dit ilçesinde askerler, protestolara devam eden göstericilere ateş açtı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre olayda en az 20 sivil öldürüldü. Askerlerin cenazeleri ilçedeki bir Budist tapınağına topladığı bildirildi.

‘Öldürülen sivillerin cesetleri askeri araçlara saklanıyor’

AA muhabirine konuşan aktivist Keren Khin, “Yerel medya şimdiye kadar 20 can kaybını doğruladı fakat bölgede irtibat kurduğumuz siviller en az 60 kişinin öldüğünü öne sürüyor. Çatışmaların gece yarısına kadar devam ettiği ve öldürülen sivillerin cesetlerinin askeri araçlara saklandığına dair duyumlarımız var.” dedi.

‘Ordu sivillere karşı ağır mühimmat kullanıyor’

Khin, ordunun sivillere karşı ağır mühimmat kullandığını belirterek, “İlçedeki binlerce vatandaş evlerini terk etti. Bago genelinde de çok sayıda kişinin evini terk etmek üzere olduğu bilgisini aldık.” şeklinde konuştu.

Ölü sayısının gün içinde artabileceğini dile getiren Khin, “Etnik silahlı grupların orduya karşı harekete geçmesi ve protestocuların silahlanması karşısında cunta iyice köşeye sıkıştı. Bu yüzden mümkün olduğunca şiddeti artırarak protestocuları bastırmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Askeri mahkeme 19 kişiye idam cezası verdi

Myanmar ordusuna ait Myawaddy televizyonunda yer alan haberde, gözaltındaki 19 kişinin, 27 Mart’ta Yangon’da bir askerin öldürülmesinden sorumlu olduğu bildirildi. Askeri mahkemenin gözaltındaki 19 kişiye idam cezası verdiği ifade edildi. Askeri yönetim, 1 Şubat darbesinden bu yana ilk defa idam cezası verdi.

Ordu sözcüsü, protestoculara silahlı müdahaleyi savundu

Myanmar ordusunun sözcüsü Tuğgeneral Zaw Min Tun, basın toplantısında protestolarda şimdiye kadar 16 polisin öldürüldüğünü belirterek, “Protestolar dış ülkelerden finanse ediliyor. Güvenlik güçlerinin müdahalesi yerindedir.” dedi. Tun, ordunun protestoculara karşı otomatik silah kullandığı iddialarını yalanlayarak, “Eğer böyle bir şey olsaydı birkaç saat içinde 500 kişi ölürdü.” şeklinde konuştu.

618 kişi yaşamını yitirdi

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Myanmar’da güvenlik güçlerinin protestoculara silahlı müdahalesi sonucu 618 kişi yaşamını yitirdi.

AA – KUALA LUMPUR