Myanmar’da gösterilere silahlı müdahalede ölü sayısı 765’e yükseldi

Myanmar’da askeri darbeye ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı yapılan protesto gösterilerinde, güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 765’e yükseldi.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu (AAPP) protestolara ilişkin günlük raporunu yayımladı. Myanmar’da son 24 saatte Hpakant, Wetlet, Mandalay ve Hsipaw kentlerindeki protestolarda 6 can kaybının daha doğrulandığı bildirildi. Toplam can kaybının 765 olarak güncellendiği raporda, 3 bin 555 kişinin gözaltında tutulduğu kaydedildi. Raporda, bin 369 kişi hakkında ise gözaltı kararının sürdüğü ifade edildi.

Karen Ulusal Birliğinden silahlı gruplara birleşme çağrısı

Öte yandan darbe karşıtı silahlı gruplardan Karen Ulusal Birliğinin (KNU) lideri Baw Kyaw Heh, 1 Şubat darbesinin ardından ülke genelinde başlayan direnişin etnik gruplar için büyük bir fırsat olduğunu belirtti.

“Bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve askeri diktatörlüğe karşı savaşmalıyız.” diyen Heh, diğer etnik silahlı gruplara, beraber hareket etme çağrısında bulundu.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı. Bir yıllığına ise olağanüstü hal ilan etmişti.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

AA – KUALA LUMPUR