‘Nae São Paulo’nun Aliağa’da sökümüne izin vermeyeceğiz’

İzmir’de doğa ve yaşam savunucuları “5 Haziran Dünya Çevre Günü” için bir araya gelerek, Aliağa’ya getirilmesi planlanan “Nae São Paulo”nun Aliağa’da sökümüne izin vermeyeceklerini belirtti.

İzmir’de bulunan çevre örgütleri “5 Haziran Dünya Çevre Günü” kapsamında Aliağa Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. Çok sayıda ekolojist ve çevrecinin katıldığı eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni de destek verdi. “Aliağa Dünyanın Çöplüğü Değildir” pankartının açıldığı açıklamada “Kapitalizm Öldürür”, “Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser” dövizleri taşındı.

Çevre örgütleri ve ekolojistler adına açıklamayı Aliağa Çevre Platformu üyesi Özgül Çağlar yaptı. Aliağa’nın ekolojik katliamlarla dolu olduğunu çile getiren Çağlar, “Tarım alanları, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar, yeraltı ve yerüstü su kaynaklar kirletilerek, çevrenin yok edilmesi yönünde Aliağa’nın geleceği karartılmak isteniyor” dedi.

‘Ölümcül derecede tonlarca malzeme var’

“Nae São Paulo” adında, 32 bin 800 ton ağırlığında bir uçak gemisinin Aliağa’ya getirilmek üzere olduğuna dikkati çeken Çağlar, “51 yaşındaki bu gemi, Fransa’ da birçok savaşa katılıyor, nükleer denemelerde kullanılıyor. Nae São Paulo’nun kardeş gemisi olan, 760 ton asbest; 635 ton asbest ve çeşitli kirleticilerle temaslı madde barındıran Clamenceau’nun da yıllar önce Hindistan’da sökülmek istendiği, çevre aktivistlerinin Fransa’da ciddi tepkiler göstermeleri üzerine İngiltere’de kapalı havuz sistemlerinde söküldüğü biliniyor. Bu nedenle São Paulo, Türk şirketi tarafından satın alındı ve önümüzdeki günlerde İzmir Aliağa’ya giriş yapması bekleniyor. Bu gemide birçoğu 1. derece kanser listesinde bulunan madeni yağ, ağır metal, poliklorürler, zehirli gazlar, radyasyon, bifeniller, organotinler yani bizleri, yani canlı sağlığını ölümcül derecede de etkileyecek tonlarca malzeme var” diye konuştu.

‘Yeter artık!’

“İşte bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. Yeter artık diyoruz” diyen Çağlar, “São Paulo gemisini ASUD’un denetimine açacak mısınız? Nae São Paulo gemisinin Gas Free Raporu alınmış mıdır? Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde şimdiye kadar kaç gemi söküm işi yapılmıştır? Nae São Paulo Gemisinin, Deretizasyon İstisna Belgesi var mıdır? Sökülecek Olan Nae São Paulo Gemisi ile ilgili atık ve tehlikeli atık kapsamında değerlendirilen maddelerin bertarafı için neler yapılmıştır? TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu 2012 tarihli raporunda ‘Aliağa’ ya bir çivi bile çakılmaması gerekir’ kararına rağmen bu geminin ısrarla getirilmesine göz yummak, burada yaşayan halkı gözden çıkardığınız anlamına mı gelmektedir?” sorularının yanıtlanmasını istedi.

İsmi geçen geminin Aliağa’ya getirilmesini istemediklerini dile getiren Çağlar, çocuklarına yaşanabilir bir kent ve ülke bırakmanın tarihsel ve insani sorumluluk olduğunu vurguladı.

Açıklama Praksis müzik grubunun seslendirdiği ezgiler ardından son buldu.

MA / İZMİR