Nafaka Hakkı Kadın Platformu’ndan Adalet Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na görüşme çağrısı

HABER MERKEZİ – Nafaka Hakkı Kadın Platformu, 2. Yargı Paketinde yer alacağı söylenen kadınların nafaka hakkının sınırlandırılması ve çocuk istismarcılarına af çıkarılmasına yönelik girişimlerin engellenmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin Adalet Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na görüşme çağrısında bulundu.

Platform konuya ilişkin Meclis’te yaptıkları görüşmeleri kamuoyuyla paylaştı. Yapılan açıklamada 5-6 Kasım tarihlerinde yapılan görüşmeler sırasında genel olarak tüm milletvekillerinin kadınları mağdur edecek uygulamalara karşı olduklarını söylediği belirtildi. Açıklamada, 11 Eylül’de ziyaret edilerek konuya ilişkin bilgi dosyası sunulan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 12 Kasım grup toplantısında nafaka ve kadın hakları konusuna değindiği hatırlatıldı.

Akşener de kadınlara söz verdi

Akşener’in grup toplantısında yaptığı konuşmada nafaka konusunda kadınların mağdur edilmeyeceğine dair söz verdiğinin belirtildiği açıklamada, Akşener’in konuşmasında, “2. Yargı Paketi hazırlığındaki iktidarı şimdiden uyarıyorum; boşanmaların özellikle de ekonomik mağduru olan kadınların hak ve hukukuna dikkat edin. Onları daha da ağır hayat şartlarına mahkum etmeyin. Kadınlarımızın gönlü rahat olsun. Bu gidişe dur diyeceğiz. Onlara sözümdür.” dediği aktarıldı.

‘Kadınların nafaka hakkını gasp etmek şiddettir’

Yine 12 Kasım günü HDP Milletvekili Oya Ersoy’un da Meclis Genel Kurulu’nda söz alarak konuştuğunun belirtildiği açıklamada, Ersoy’un konuşmasına yer verildi. Ersoy’un konuşmasında, iktidarın hazırladığı yasa teklifinden medyada yer alan manşetlerden öğrenmek zorunda kaldıklarını belirttiği ifade edildi. Açıklamada Ersoy’un yer verilen konuşması şöyle: “Yüzde 80’i erkeklerden oluşan bu Meclis halkın yarısı olan kadınların nafaka hakkını kaldıracak öyle mi? Nafaka hakkını gasp etmek demek kadına yönelik, devlet eliyle ekonomik şiddet uygulamak demektir. Kadınların haklarından ellerinizi çekin. Kadın cinayetlerinin ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Yasa’yı uygulayın.”

İki Bakanlığa görüşme çağrısı

Platform, Adalet Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na görüşme için istedikleri randevu talebine henüz olumlu yanıt verilmediğini belirterek, bir an önce talebin kabul edilerek görüşmenin gerçekleştirilmesi istendi.

Platformun Meclis’te görüşme yaptığı milletvekilleri şöyle: CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, HDP Grup Başkanı Fatma Kurtulan, Adalet Komisyonu üyeleri CHP milletvekilleri Süleyman Bülbül, Tufan Köse, Turan Aydoğan, Zeynel Emre ile MHP Milletvekili Halil Öztürk, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyeleri AKP Milletvekili İmran Kılıç, CHP milletvekilleri Sera Kadıgil ve Jare Nur Süllü, AKP Milletvekili Sare Aydın, MHP Milletvekili Hasan Kalyoncu, Lütfi Kaşıkçı, Mehmet Taytak ve İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ile konuya ilişkin görüşmeler gerçekleştirildi.