NAK Kargo işçileri: Ücretsiz izine son verilsin

Zorunlu ücretsiz izne çıkartıldıkları için direnen NAK Kargo işçileri, “Adı ‘ücretsiz izin’ olan bu tuhaflığa son verilmesini istiyoruz” dedi.

İşçiler adına konuşan Abdülkerim Bişkin “Direnişimiz ile şartları insan onuruna yaraşır hale getirilerek işimize dönmek ve adı ‘ücretsiz izin’ olan bu tuhaflığa son verilmesini istiyoruz” dedi.

İzmir Işıkkent’te bulunan NAK Kargo’da 5 işçi, “Pandemi ve mevsimsel geçiş süreçlerine bağlı olarak işlerin azalması” gerekçesiyle 16 Ocak tarihinde ücretsiz izne çıkartıldı. NAK Kargo önünde “İşimizi geri istiyoruz” diyerek direnişe başlayan işçiler, basın açıklaması yaptı. İşçiler adına açıklamayı Abdülkerim Bişkin okudu.

‘Ücretsiz izin tuhaflığına son verilsin’

“Ücretsiz izinle birlikte ne işsiziz, ne işliyiz, daha çok boşlukta kalmış gibiyiz” diyen Bişkin, uzun mesai ve zor koşullarda çalıştıklarını hatırlattı. Bişkin, işyerinde yemek, dinlenme ve hijyen kurallarının sağlıklı olmadığını belirterek, “Devletin, ücretsiz izne çıkarılan işçilere yönelik nakdi desteğini ‘17 Nisan öncesinde çıkarılmış olma şartını’ koymuş olması, zaten yetersiz olan bu desteği bile almamıza engel oluyor. Direnişimiz ile şartları insan onuruna yaraşır hale getirilerek işimize dönmek ve adı ‘ücretsiz izin’ olan bu tuhaflığa son verilmesini istiyoruz” dedi.

MA