NASA’dan Türkiye için kritik uyarı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Türkiye’nin yeraltı su rezervlerinin kritik seviyede olduğunu gösteren bir harita yayınladı.

Yayınlanan karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) resmi sitesinde Türkiye’nin yeraltı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. GRACE-FO uydularıyla 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye’deki yer altı sularının durumu hesaplandı. Yayınlanan karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor. Söz konusu hesaplamadan Türkiye’deki yer altı sularının ortalama seviyenin altında olduğu sonucu ortaya çıktı.

2020 son 5 yılın en kurak yılı oldu

NASA’nın haritasına göre, Türkiye’de kuraklık koşullarının birkaç mevsim düşük yağış yaşanmasıyla birlikte geldiği, 2019’da yaz ve sonbahar aylarının çoğunlukla yağmurdan yoksun olduğu ve rezervlerdeki su seviyelerinin bu nedenle azaldığı ifade edildi.

Daha sonra 2020’nin, yılın ikinci yarısında yağışın çok az olması nedeniyle son beş yılın en kurak yılı olduğu ve Temmuz 2020’den bu yana, Türkiye’de hemen hemen tüm illerin neredeyse her ay ortalamanın altında yağış aldığı belirtildi.

Halk TV