Nazlıaka hakkında İstanbul Sözleşmesi açıklaması nedeniyle suç duyurusu

Yeniden Refah Partili bir grup erkek, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka hakkında, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanlara hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka hakkında, 12 Ağustos günü CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Yeniden Refah Partisi İstanbul Teşkilatı üyesi bir grup erkek, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek, hazırladıkları 50 civarında ayrı suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi.

Nazlıaka’nın Sözleşmeyi eleştirenlere ağır hakaret ettiği iddia edildi

Ortak metinli dilekçelerde, Nazlıaka’nın söz konusu basın toplantısında yaptığı açıklamada “Erkekler, İstanbul Sözleşmesi’nden rahatsız değil; eşine, sevgilisine ya da hiç tanımadığı bir kadına şiddet uygulayan, katleden, tacizci, tecavüzcü erkekler rahatsız.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Dilekçelerde, Nazlıaka’nın bu sözleriyle İstanbul Sözleşmesi’ni eleştirenlere ağır hakarette bulunduğu ve halkı bu sözleşme üzerinden ayrıştırarak bir kısmını aşağıladığı iddia edildi. Dilekçelerde, Nazlıaka’nın, “Hakaret, halkı kin ve düşmanlığa teşvik, halkı aşağılama” iddiasıyla yargılanarak, cezalandırılması talep edildi. 

Siyasi partilere ‘kısasa kısas’ çağrısı!

Suç duyurusunda bulunan grup adına adliye önündeki alanda açıklama yapan Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Mahmut Gül, İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmalarının dayanağının “sapkınlık veya tecavüzcülük” olmadığını, aile kavramını, gelecek nesillerin ahlakını ve maneviyatını korumak olduğu iddiasında bulundu.

Başta CHP olmak üzere tüm siyasi partilere, “cinayet, işkence vs. suçlara karşı kısasa kısas hükmü uyarınca yasal düzenlemeleri yapma çağrısında” bulunan Gül, “Eğer samimi şekilde kadın haklarını savunuyorsanız, bu çağrımıza kulak veriniz.” dedi.

Kaynak: AA