Nazlıaka: İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi’nin kırmızı çizgileri olduğunu belirterek, “Bu çizgiyi aşanlara, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz.” dedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili 81 ildeki CHP kadın örgütleriyle eşzamanlı olarak CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Nazlıaka, kadınlar olarak elde ettikleri hakları bugün hayatın her alanında yaşamak istediklerini belirterek, “Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor.” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi bugün tam olarak uygulanıyor olsa idi birçok kız kardeşimiz yaşıyor olacaktı.” diyen Nazlıaka, “Birçok kadın evde ekonomik şiddet görmeyecekti; psikolojik şiddete uğrayıp susmayacaktı ve hatta bu yüzden hayatına son vermeyecekti.” şeklinde konuştu.

‘Türkiye sözleşmenin gereklerini yapmak zorunda’

Sözleşmenin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını öngören ve kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesini amaçlayan bir hukuki belge olduğunu belirten Nazlıaka, Türkiye’nin de altına imza attığı sözleşmenin gereklerini yapmak zorunda olduğuna vurgu yaptı. 

‘Sözleşmeden şiddet uygulayan, tecavüzcü erkekler rahatsız’

Nazlıaka, “Erkekler İstanbul Sözleşmesi’nden rahatsız değil; eşine, sevgilisine ya da hiç tanımadığı bir kadına şiddet uygulayan, katleden, tacizci, tecavüzcü erkekler rahatsız.” dedi. İstanbul Sözleşmesi’nin rengi, dili, dini, kılık kıyafeti, dünya görüşü ne olursa olsun tüm kadınların şiddet görmemesi için var olduğuna vurgu yapan Nazlıaka, “Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olabilmesi için var.” diye konuştu.

‘Erkeklerin de içinde yer alması gereken insan hakkı mücadelesidir’

Kadın mücadelesinin yalnızca kadınların da mücadelesi olmadığını belirten Nazlıaka, “İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak ve uygulanmasını talep etmek, kadınlar kadar erkeklerinde içinde yer alması gereken bir adalet ve insan hakkı mücadelesidir. İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır ve insan hakları asla tartışmaya açılamaz.” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü hakların en temel insan hakları olduğuna dikkat çeken Nazlıaka, insan haklarının asla tartışmaya açılamayacağını söyledi. CHP Kadın Kolları olarak, ülkedeki tüm kadınların haklarını tek tek öğrenip savunana kadar sokak sokak gezeceklerini, anlatacaklarını, dertleşeceklerini belirten Nazlıaka, “Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. Kadınların ölmeyeceği, öldürülmeyeceği; hayatın her alanında daha fazla yer alacağı bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesi bizim kırmızı çizgimizdir’

Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkede İstanbul Sözleşmesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirten Nazlıaka, “Bu çizgiyi aşanlara, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz. Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CHP