Ne mitinge gitmişti, ne de ölmüştü; ama gitmediği mitingden dolayı KHK’lı olmuştu

Diyadin Gök, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nde memurdu, KHK ile işinden atıldı. FETÖ’cü olmakla suçlanıyordu, aklandı. Elinde savcılık kararıyla işe iade başvurusunda bulundu.

Bu kez “PKK müzahiri” olmakla suçlandı. Gerekçe Ankara Gar önündeki mitinge katılmaktı. Mitingde canlı bomba kendisini patlatmıştı. O ise Batman’daydı, mitinge katılmamış ve ölmemişti.

Diyadin Gök, 2013 yılından beri çalıştığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünde memur olarak görev yapıyordu. 15 Temmuz darbesinden sonra pek çokları gibi onun da hayatı alt üst oldu. 6 Ocak 2017’de 679 sayılı KHK ile ihraç edildi.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı ByLock, Bank Asya, FETÖ iltisakı sebepleriyle “kovuşturmaya yer yoktur” dedi. Buna karşın OHAL Komisyonu’na yaptığı işe iade başvurusu tam bir hüsranla sonuçlandı. OHAL Komisyonu, Batman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın delil yetersizliğinden verdiği kovuşturmaya yer yoktur kararına aldırış etmeden, somut delil olmamasına rağmen “PKK müzahiri” olduğu gerekçesiyle ihraç kararının altına imza attı.

Ankara’da değil Batman’da

OHAL Komisyonunun gerekçeli kararında yer alan iddia ise akıllara durgunluk verecek cinsten. 

Gerekçeli kararda Diyadin Gök, Ankara’da Gar Patlamasının olduğu 10 Ekim 2015 tarihinde, mitingdedir. İşte tam bu sebeple de “PKK müzahiri” olduğu kanaatine varılmıştır. Mitinge katılmanın demokratik bir hak olması bir yana, Diyadin Gök anılan tarihte Ankara’da değil, akrabalarını ziyaret etmek amacıyla Batman’dadır. Yine aynı şekilde 10 Ekim 2015 tarihinde saat 17.00’de Ankara uçağına bileti vardır.  

Diyadin Gök, tam dört yıldır adaletin yerini bulmasını bekliyor. Ankara’daki hayatını Batman’a taşımış, hayatının zorluklarına göğüs germeye çalışıyor. Haklı olarak soruyor: 

“Keyfi bir durumla karşı karşıyayım. Bir insanın aklanmasını dört yıl süremez.” 

Video Haber: Asya Gülbağ

Kamera: Şirvan Oktay Görer

Kurgu: Aysu Demirel