New Yorklulara dışarı çıkarken ‘yüzünüzü kapatın’ çağrısı

New York Belediye Başkanı Blasio, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında New Yorklulara dışarı çıkarken yüzlerini kapatmaları çağrısında bulundu.

Blasio, tıbbi maske kullanımının sağlık çalışanları için maske yetersizliğine yol açabileceğini belirtti.

New York

ABD’deki John Hopkins Üniversitesinin derlediği güncel verilere göre, ABD’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 137’ye yükseldi. New York 92 bin 381 vaka ve 2 bin 373 can kaybı ile ABD’de Covid-19 salgınından en fazla etkilenen eyaletlerin başında geliyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili günlük basın toplantısında konuştu. Bill de Blasio, “New Yorklulara dışarı çıkarken yüzlerini ev yapımı yüz maskesi, atkı, eşarp, bandana gibi şeylerle kapatmalarını tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

Tıbbi maske kullanımından kaçınılması talebi

Bill de Blasio, öte yandan vatandaşları tıbbi maske kullanmaktan kaçınmaları için uyararak, bunun hastanelerdeki sağlık çalışanları için maske yetersizliğine yol açabileceği endişesinden kaynaklandığını dile getirdi.

Hastaneler için acil koruyucu malzeme ihtiyacı var

Bill de Blasio dünkü basın toplantısında ise gelecek hafta bekledikleri salgın dalgasına şehirde bulunan hastaneleri hazır hale getirmek için acilen 3,3 milyon N95 türü yüz maskesi, 2,1 milyon cerrahi maske, 100 bin izolasyon elbisesi ve 400 ventilatöre ihtiyaçlarının olduğunu söylemişti.

Daha önceki açıklamalarında yetkililer, sağlık çalışanları, Covid-19 testi pozitif çıkan hastalar ve hasta bakıcıları dışında insanların yüz maskesi kullanmasına gerek olmadığı tavsiyesinde bulunmuştu.

AA – NEWYORK