New York’ta bir kaplanda koronavirüs tespit edildi

New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesinde yaşayan Nadia isimli kaplanda yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildiği bildirildi.

Fotoğraf: Bronx Hayvanat Bahçesi – Wikipedia.org

ABD Yaban Hayatı Koruma Cemiyeti, yaptığı yazılı açıklamada New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesinde yaşayan 4 yaşındaki Malezya kaplanı Nadia’da görülen semptomlar üzerine test yapıldığı belirtildi. Açıklamada, yapılan Covid-19 testinin pozitif çıktığı kaydedildi. Kaplanla aynı yerde bulunan diğer 3 kaplan ile 3 aslanda da bazı virüs semptomlarının olduğunun belirtildiği açıklamada, ancak tüm hayvanların durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Açıklamada Nadia’ya, semptom göstermeyen bir hayvanat bahçesi çalışanından virüs bulaşmış olabileceği belirtildi. Amerikan medyasına göre, ABD’de bugüne kadar daha önce herhangi bir hayvanda Covid-19 vakası rapor edilmedi.

ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezine (CDC) göre, Çin’in Wuhan bölgesindeki ilk vaka dışında virüsün insanlar arasında yayılmasında hayvanların herhangi bir rol oynadığına ilişkin bilimsel bir bulgu da yok.

NEW YORK – AA