Newroz yüzbinlerle kutlandı

İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Adıyaman, Iğdır, Bingöl, Malatya, Muğla, Maraş’ın Pazarcık, Kocaeli’nin Gebze ve Tekirdağ’ın Ergene ilçelerinde Newroz yüzbinlerce kişinin katılımıyla kutlandı.

Newroz kutlamalarında, cezaevlerinde süren açlık grevini sürdüren tutuklulara, kapatılmaya çalışılan HDP’ye destek mesajları ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına yönelik tepkiler ön plandaydı.

İstanbul’da Newroz, yüz binlerin katılımıyla Yenikapı’da kutlandı

Bu yıl “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” sloganıyla günler öncesinden ülkenin bir çok merkezinde başlayan Newroz kutlamaları devam ediyor. Bugün de, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya, Adıyaman, Iğdır, Bingöl, Malatya, Muğla, Maraş’ın Pazarcık, Kocaeli’nin Gebze ve Tekirdağ’ın Ergene ilçelerinde gerçekleştirilen Newroz kutlamaları nedeniyle yüzbinler alanları doldurdu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz alanlarına akın eden yüzbinler, halay, slogan ve zılgıtlarla kutlamalara başladı. Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerini sürdüren tutuklulara, hakkında kapatılma davası açılan HDP’ye ve vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’na destek ön plandaydı.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki

Faşizme dikkat çekilen pankartların yer aldığı kutlamalarda, yüzbinler “Mutlaka kazanacağız” mesajı verdi. Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine de büyük tepki vardı. Sözleşmeye sahip çıkılarak, “İstanbul Sözleşmesi Bizim” mesajı verdi. Bazı illerdeki kutlamalara ilişkin ayrıntılar şu şekilde;

İSTANBUL

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut

İstanbul’da Yenikapı Meydanı’nda yapılan Newroz kutlaması, yüzbinlerin katılımıyla devam ediyor. Kutlamada, HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut halka hitap etti. “Bizler halkız, halk burada” diyerek halkı selamlayan Bulut, “HDP’yi kapatmaya kimsenin iradesi yetmez. İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya kimsenin gücü yetmez. Bugün burada ses çıkarıyor bu halk.” dedi.

Bulut: Adaletsizlik bu topraklara yerleşmeyecek

Alandan çıkarak öylesine evlerine gitmeyeceklerini söyleyen Bulut, “Adaletsizlik bu topraklara yerleşmeyecek. Sokakları terk etmiyoruz. Kadınlar olarak sokakları terk etmiyoruz. Bu ülkenin kaderini değiştirecek olan ezilenlerin, kadınların, LGBTİ’lerin, Alevilerin mücadelesidir.” şeklinde konuştu.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı

Avcı: Halkların tabeladan ibaret olmadığını gösterdik’

Eşbaşkan Avcı, bu meydanın milli güç diyenlere, Mezopotamya topraklarını mezara dönüştürenlere cevap verdiğini belirterek, “HDP’yi kapatmak isteyenlere cevabını bu meydan verdi. Yenikapı’dan bu zor koşullarda öyle bir mesaj veriyoruz ki halkaların tabeladan ibaret olmadığını, halkların yan yana barış içinde yaşayacağını gösterdik. Bu andan itibaren bu alan demokrasi ve Newroz alanıdır.” diye konuştu.

Türkiye halklarının beklediği büyük barışın Newroz’larda tekrar açığa çıktığının altını çizen Avcı,” Newroz bunun biricik yeganesidir” dedi. Konuşmaların ardından Bulut ve Avcı Newroz ateşini yaktı. Öte yandan alanın çeşitli yerlerinde de ateşler yakıldı.

Boğaziçililer ev hapsini bozarak alana geldi

Daha sonra ev hapsini bozarak geldikleri Newroz meydanına halkı selamlayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, uzun süre alkışlandı. 

Eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder

Önder: Barış çırası bir yansa bin defa üflense de söndürülemez

Yüzbinleri selamlayan eski HDP Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi Sırrı Süreyya Önder de, “Kürdistan seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılandı. Bunun üzerine Önder, 2013 yılında da benzer sloganın atıldığını hatırlatarak, kendisine “onur duyuyorum” dediği için ceza verildiğini söyledi. Önder, “Barış öyle bir şeydir ki o çıra bir yansa, bin defa üflense de söndürülemez.” dedi. 

Demirtaş’ın mesajı okundu

İstanbul Newroz’u

Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mesajı da okundu. Demirtaş’ın mesajında şu ifadeler yer aldı:

 “Çok değerli arkadaşlarım, sevgili halkımız! Partimize ve sizlere yönelik akıl almaz baskıların artarak devam ettiği bu günlerde, hepinizi Newroz’un direniş ve özgürlük ruhuyla selamlıyor, özgür yarınlarda buluşmak dileği ile Newroz’unuzu kutluyorum. Newroza we, cejna we pîroz be!”

Ardından Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) adına söz alan Seher Dursun, “Saldırılara karşı faşizme karşı birlikte mücadele edeceğiz” mesajı verdi.

Barış anneleri açlık grevine dikkat çekti

Barış Anneleri Meclisi üyeleri

Barış Anneleri Meclisi üyeleri, sahneden halkı selamladı. Barış Annesi Bedia Duman, İmralı tecridine karşı cezaevlerinde 114 gündür devam eden açlık grevlerinin taleplerinin kabul edilmesi çağrısında bulundu. Anne Duman, tek taleplerinin barış ve adalet olduğunu belirterek, bunun için Türk Kürt annelerinin el ele vermesini istedi.

Baş: HDP asla yalnız kalmayacaktır

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, halkların Newroz’unu kutlayarak, şunları ifade etti: “Kardeşler sarayında oturup bu ülkenin yoksul kitlesini teslim almak isteyenlere sesleniyorum: Teslim olmayacağız. Bugün birlikte yaktığımız bu Newroz alanında onlara mesaj veriyoruz. Senin zindanların varsa, bizim de meydanlarımız var. Onların tank ve topları varsa, bizimde direncimiz ve teslim olmayacak gücümüz var.” 

TİP Genel Başkanı Erkan Baş

HDP’nin kapatılması girişimlerine değinen Baş, “HDP’yi, Kürt halkını hedef tahtasına oturtanlar bilsinler ki Kürt halkı ve HDP asla yalnız kalmayacaktır. HDP’yi kapatmak istiyorlar. Buradan İstanbul milyonlar olarak sesleniyoruz: Ne yaparsanız yapın, bizi yıldıramazsınız. HDP’yi kapatmak isteyenlerin çenesini kapatacağız.” şeklinde konuştu.

Baş’ın konuşmasının ardından yüzbinler, “Bijî berxwedana zindanan” ve “HDP halktır, halk burada” sloganları attı. Newroz sanatçı Ruken Yılmaz’ın sahne alması ile devam etti.

GEBZE

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Mevlana Kapalı Semt Pazarı’nda binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. Vekilliği düşürülmesi sonrasında Meclis’te “Adalet Nöbeti” başlatan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu çevrimiçi seçmelerine seslendi.

Gergerlioğlu, Kocaeli’nde bulunan yurttaşların Newroz’unu kutlayarak, “Siz orada Newroz ateşini yaktınız, biz Ankara’da milletin kalbinde Meclis’te direnişin ateşini yaktık” dedi.

Gergerlioğlu: Sonuna kadar direneceğiz

2018 seçimlerinde bütün engellemelere rağmen seçmenlerin iradesiyle Meclis’e gittiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Bize verilen iradeyi Meclis’te sonuna kadar kullandık. Bütün sorumluluklarımızı bilerek kullandık. Ve sonunda buna tahammül edemediler ve bizi engellemek için partimize yönelik topyekun saldırılara geçtiler. Hem şahsımıza hem partimize yönelik neler yapacaklarını bilemediler. Ellerinden gelen tüm kötülükleri yapmaya çalıştılar” diye belirtti. 

Gergerlioğlu, ülkede barıştan başka çare olmadığını belirterek, “Bizi vekillikten atıyorlar, cezaevine atmaya çalışıyorlar. Bu ülkede değişen hiç bir şey bırakmamaya çalışıyorlar. Ama biz bunu kabul etmiyoruz ve sonuna kadar direneceğiz.” dedi. “Biz yine milletin vekiliyiz. Bunu herkes çok iyi bilsin” diyen Gergerlioğlu, yurttaşların hakkını hukukunu korumaya devam edeceğini söyledi.

İZMİR

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda yapılan kutlama yağmura rağmen coşkuyla sürdü.

İzmir’de Newroz kutlaması, Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştiriliyor. Newroz kutlamalarının yapıldığı alanda, Birleşik Mücadele Güçleri “Newroz ruhuyla, birliğe, mücadeleye, zafere…”, Emek Partisi (EMEP) “Bölgede barış, ülkede demokrasi için birleşelim”, Halkevleri  “Faşizm yenilecek, reddedilenler kazanacak”, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) “Zulüm zincirlerini kıralım” pankartlarını açtı.

İzmir’de Newroz Gündoğdu Meydanı’nda kutlandı.

Yörük kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı alanda, her inanç, kimlik ve yapıdan kişiler bulunuyor. Hava koşullarına rağmen coşkulu geçen kutlamalarda sık sık “HDP halktır, halk burada”, “Bijî Newroz”,  “Bijî HDP”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atılıyor. Kutlama, müzik ve halaylar eşliğinde sürüyor.

IĞDIR

Iğdır’da Newroz kutlaması

Iğdır’da çok sayıda kişinin katılımıyla Kılıçlar Anıtı alanında Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Kürt, Azeri, Türk ve Terekemeleri buluşturan kutlamaya HDP milletvekilleri Habip Eksik ve Dilan Dirayet Taşdemir de katıldı. Kutlamada konuşan HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Semra Doğruyol ve yerine kayyım atanan Iğdır Belediyesi Eşbaşkanı Eylem Çelik, HDP’nin kapatılması istemiyle iddianame hazırlanmasına tepki gösterdi.  

Taşdemir: Kadınlara karşı darbe

HDP’li Dilan Dirayet Taşdemir, iktidarın baskısı karşısında geri adım atmayacaklarını vurguladı. Partilerine dönük baskılara değinen Taşdemir, “Bu sefer HDP’yi kapatacağız’ diyorlar. HDP dükkan mı ki kapatacaksınız? HDP halkın gönlündedir. HDP yaşamın ağacıdır. Siz bu yaşamın önünü kesemezsiniz.” dedi.

Iğdı’da Newroz ateşi yakıldı

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi kararına tepki gösteren Taşdemir, “Kadınlara karşı darbe yaptı. Kadınları savunmayacaklarını söylüyorlar.” dedi. HDP Milletvekili Habip Eksik ise “Halaylarımızı ve müziklerimizi engelleyemezsiniz. Tek bir kişi kalsak dahi mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Barış simgesi güvercinler uçuruldu

Konuşmaların ardından HDP’liler barışın simgesi olan güvercin uçuruldu. Ateşin yakılması ve megafondan seslendirilen ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla Newroz kutlandı. Kutlamaların ardından polisler 3 genci tartaklayarak gözaltına almaya çalıştı. Kitlenin tepkisi üzerine gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı. 

Kaynak ve fotoğraflar: MA