Nif Çayı’nda ‘zehirli atık’ iddiası

İzmir Kemalpaşa’da köpeklerin hastalanması ve ölmesi üzerine Nif Çayı’nda “zehirli atık” iddiaları yayıldı.

Diren Çelik/ İzmir

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde yer alan Nif Çayı, iddialara göre fabrikaların zehirli atık suları sebebiyle bölgedeki canlıların yaşamını tehdit ediyor. 

İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Örnekköy Mahallesi Akalan Köprüsü mevkiinde yaşayan köpeklerin birçoğunun hastalanması ve ölmesi üzerine Kampiz Umut Grubu üyeleri ve gönüllüler bölgeyi ziyaret etti. 

Birçok köpeğin Nif Çayı’na dökülen fabrika atık sularından içmesi sonucu öldüğü ve köpeklerin büyük bir kısmının da uyuz hastalığına yakalandığı iddialarının olduğunu belirten Kampiz Umut Grubu üyeleri, bir veteriner hekim ve 15 gönüllü ile bölgede bulunan köpeklere mama dağıtarak içme sularını da tazeledilerini söyledi.

Belediye açıklama yaptı

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ise konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada bir süredir hayvanseverleri rahatsız eden görüntülere dikkat çekti. Karakayalı, “23 Ocak Cumartesi günü, görevli veteriner hekimimiz ve çevre koruma müdürlüğü ekiplerimiz bölgeye ulaşmış ve gerekli tedavi sürecini başlatmıştır. Hassasiyetleri ve çalışmalarımıza olan destekleri nedeniyle bütün hayvanseverlere teşekkür ederiz” dedi. 

Yapılan açıklamanın ardından Kampiz Umut Grubu üyeleri ve bölgeye ziyaretlerini sürdüren gönüllüler; bölgede hala hasta, aşılanmamış ve kısırlaştırılmamış köpeklerin olduğunu, ayrıca Nif Çayı’na fabrika atık sularının karıştığını öne sürdü. Gönüllüler, “Kemalpaşa Belediyesi 3 köpeği tedaviye aldığını söyledi fakat bu fabrikaların atıkları Nif Çayı’na dökülmeye devam ettiği sürece bölgedeki tüm canlılar etkilenmeye devam edecek” diye konuştu.

Kampiz’den çağrı

Kampiz Umut Grubu adına açıklama yapan Ercan Esirgemez; Kemalpaşa Belediyesini Nif Çayı’na akan fabrika atık suyunun denetlenmesini, burada yaşayan köpeklerin kısırlaştırılması, hasta olanların tedavisinin sağlanması ve beslemelerin düzenli hale getirilmesi için çağrı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Soruşturulmalı’

Nif Çayı’nın kenarında yaşayan köpeklerin uyuz hastalığına yakalanması ve ölmesi sebebiyle İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da konu ile ilgili bilgi almak üzere Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ile görüştü. 

Komisyon üyesi Avukat Aybüke Özdağ, dereye karıştığı iddia edilen atık sularının organize sanayi bölgesinde olması sebebiyle belediyenin bu konuda yetkisinin olmadığını ve Çevre Bakanlığının dere sularını incelemesi gerektiğini belirtti. Görüşmenin ardından belediye yetkililerinin açıklamalarını aktaran Özdağ, dere kenarındaki köpeklerin uyuz hastalığını birbirine bulaştırması sebebiyle toplu ölümlerinin yaşandığını söyledi. 

Özdağ, yakalanabilen yaklaşık 30 köpeğin veterinerlikte tedavilerinin sürdüğünü, yakalanamayan diğer köpeklerin tedavilerinin ise yerinde devam ettiği bilgisi verildiğini aktardı. Salgının belediye tarafından kontrol altına alınmaya çalışıldığını, bölgeye veteriner hizmetleri tarafından köpek kulübeleri ve temiz su tankerleri konulduğunu söyleyen Özdağ, belediye başkanı ve yetkililerin elinde Nif Çayı’na atık sularının karıştığına dair net bir bilginin olmadığını belirtti. 

Özdağ konuyu, İzmir Barosu Çevre Komisyonuna iletileceğini ve bakanlıktan yetkililerle görüşüleceğini ifade ederken, Nif Çayı’ndan numune alınıp kamunun yaşamının tehdit edilip edilmediğinin soruşturulması gerektiğini kaydetti.