Niğde’de kerpiç evde yangın: 4 ölü 3 yaralı

Niğde’de iki katlı evde mangaldan sıçrayan alev sonucu çıktığı tahmin edilen yangın sonucu oluşan göçükte, 2’si yetişkin biri çocuk 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Bir çocuğun daha enkaz altında olduğu tahmin ediliyor.

Fotoğraf: AA

Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Hacıbekirli köyündeki Necati Doğan’a (54) ait iki katlı evin girişinde ilk değerlendirmelere göre mangaldaki alevlerin kapıya sıçraması sonucu yangın çıktı. Alevleri fark eden komşuların haber vermesi üzerine itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi.

4 kişi hayatını kaybetti

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangında, Mukaddes Subaşı (51) ile Fadime (26), Necati (5) ve Murat Muhammet Doğan (2) hayatını kaybetti. Yaralanan Murat Subaşı (50), Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Pencereden atlayan Nuray (51) ve ev sahibi Necati Doğan’ın tedavileri olay yerine gelen ambulanslarda yapıldı.

‘Evde 7 kişi bulunuyordu’

Ulukışla Kaymakamı Osman Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, saat 00.30 civarlarında yangın sebebiyle üzücü bir hadise meydana geldiğini söyledi. Şahin, ilk alınan bilgilere göre evde 7 kişi mevcut. 7 kişiden 2’si camdan atlayarak kendini kurtarmış.” dedi.

Yangının çıkış nedeniyle ilgili soru üzerine Şahin, “Yangının, emin olmamakla birlikte aşağıdaki mangaldan çıktığı, oradan kapıya sirayet ettiği ve bütün evi sardığı yönünde bilgi mevcut. Yangın kapıda çıktığı için vatandaşlar da dışarı çıkamamış. Barbekü herhalde, akşam yemeğinde kullanılmış. İlk bilgilerimiz bu yönde. İlgili arkadaşların raporu doğrultusunda kesinleşir.” ifadelerini kullandı.

‘Bir çocuk enkaz altında’

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek de olay yerine gelerek Kaymakam Şahin’den bilgi aldı. Şimşek, “Ancak ev ahşap, toprak ve kerpiç bir ev. Yangın sonucunda göçmeler oluştu. AFAD ekiplerimizin yaptığı çalışmada göçük altında 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Bunlardan 2’si yetişkin biri çocuk. Bir çocuğumuzun daha enkaz altına olduğunu düşünüyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor.” dedi. Şahin, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Ev sahibi Necati Doğan ise yangını fark edince camı ve pencere korkuluğunu kırarak dışarı çıktığını belirtti. Camı kırınca alevlerin daha da arttığını söyleyen Doğan, “İçeride gelin, ufak çocuklar, gelinin annesi, babası vardı. Ben pencereden atladığımda gelinin babası yanıyorum diye suyun altına yattı. Ben yangını fark ettiğimde büyümüştü.” diye konuştu.