Niğdeli çiftçiler: Maliyetlerdeki artış nedeniyle tarımı bırakmak zorunda kalıyoruz

Niğde’nin Gedelli köyündeki çiftçiler, girdi maliyetlerindeki artışa bağlı olarak ürünlerinden para kazanamadıklarını, bunun sonucu olarak da tarımı bırakmak zorunda kaldıklarını anlattı.

CHP Milletvekili Gürer, maliyet artışı nedeniyle tarımda tehlike çanlarının çaldığını belirterek, “Ne yazık ki tarım ve hayvancılık tüm köylerimizde sorunlu duruma, hatta bitme noktasına gelmiş.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’ye bağlı Gedelli köyünde çiftçileri dinledi.

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçim bölgesi olan Niğde’nin köy ve kasabalarında çiftçilerin sorunlarını dinlemeye devam ediyor. Gürer’in,  Gedelli köyünde bir araya geldiği üreticiler, yaşadıkları sorunları anlatıp, taleplerini sıraladı. 

‘Tarlalara ekim yapmayı bıraktım’

Gedelli köyü sakinlerinden Mehmet Eroğlu, tarım ve hayvancılığın 20 yıl önce bundan çok daha iyi noktalarda olduğuna işaret ederek, “2002 yılına kadar 200 koyunum, 47 dönüm de tarlam vardı. Hem hayvancılık hem de çiftçilik yapıyordum. Koyunlarımın tamamı gitti, tarlalara da ekim yapmayı bıraktım. Çünkü ne hayvancılıktan ne de bitkisel üretimden para kazanamıyoruz. Pahalıya mal oluyor; güç, kudret kalmadı. 3 oğlum da köyü terk etti” diye konuştu. 

‘Samanı parasıyla bulamadığımız zamanlar oluyor’

Başka bir köylü ise hayvancılıkta yaşanan sorunları anlattı. 165 liraya besi yemi aldıklarını, samanın tonunun bin 200 liraya kadar çıktığını belirten köylü, “Samanı da parasıyla bile bulamadığımız zamanlar oluyor. Süt inekçiliği yem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle bitme noktasına geldi. Süt ineklerinin çoğunu kesime gönderiyoruz. Yem fiyatları arttığı için besicilik de bitme noktasına geldi.” dedi.

‘Araziler ekilemedi’

Köy Muhtarı Cumali Ölçer de, Gedelli köyünde gölet olmadığı için arazilerin ekilemediğini bağ ve bahçelerin ise kuruma aşamasına geldiğini söyledi. Ölçer, “Bölgedeki kasaba ve köyleri doyuran köy olarak anılan köyümüz ne yazık ki bugünlerde kendini bile doyuracak güce sahip değil. Çünkü gölet yok. Gölet olmadığı için kışın kar yağışı ile oluşan dağlardan çıkan sular boşa akıp gidiyor.” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gedelli çiftçilerini dinledi.

‘Girdi maliyetleri arttı’

Gedelli köyünün bir bölümünün orman köyü statüsüne alındığı için bazı bölgelerin mera vasfından çıkarılarak orman vasfı verildiğini belirten bir başka köylü ise şunları ifade etti:

“Orman köyü statüsünde olan köyümüzde 1980’li yılların sonundan itibaren bazı bölgelerde hayvancılık yapmamız yasaklandı. Mera alanlarımız, mera vasfından çıkarılarak orman vasfına alındı. Ancak buralarda ne orman ağacı dikildi ne de mera alanına döndürüldü. O nedenle hayvancılığı kısıtlı bir şekilde yapmaya çalışan köylülerimiz, artan girdi maliyetleri karşısında çok ciddi sorunlarla boğuşmaya başladı.”

‘Çiftçiler çiftçiliği bırakmak zorunda kalıyor’

CHP’li Gürer, Niğde’deki tüm köylerin yaşanabilir güzellikte olduğuna işaret ederek, “Maliyet artışı tarımda tehlike çanlarını çaldırıyor. Ne yazık ki tarım ve hayvancılık tüm köylerimizde sorunlu duruma, hatta bitme noktasına gelmiş.” dedi.

Gittikleri her köyde tarımla ilgili sorunların sürekli arttığını gördüklerini söyleyen Gürer, şunları kaydetti:

‘Ülkemizde yalnız tarım alanları azalmıyor, çiftçiler de çiftçiliği bırakmak zorunda kalıyor. Gedelli, İmrahor, Güney, Horoz köyleri bölgede gölet bekliyor. Porsuk, Darboğaz ve Emirler’de bulunan göletler ise yetersiz. Bu konuda sorunun çözüleceği söylense de yıllardır sürüncemede bekliyor. Orman alanı olarak belirlenen Gedelli gibi köylerde ağaçlandırma gereği gibi yapılmayınca mera alanları boş duruyor ama hayvancılığa izin verilmediği için hayvancılık her geçen gün geriliyor.”

Yeni1Mecra